Článek
Ministerstvo obrany na začátku srpna oznámilo, že by chtělo s Izraelem začít jednat o nákupu tří bezpilotních letounů Heron 1. Smlouva by mohla být uzavřena letos. Heron 1 může být využíván k průzkumným účelům, ale díky možnosti nést zbraně i k útočným akcím.
Obrana v uplynulých letech na nákup vyčlenila 1,5 miliardy korun. Podle Černochové předpokládaná hodnota zakázky po předběžných tržních konzultacích byla stanovena na 2,7 miliardy korun. „Nárůst finančních prostředků byl dán vyšším rozsahem pořizovaných podpůrných systémů, rozsahem senzorového vybavení a letecké výzbroje a zásadním nárůstem cen od stanovení hodnoty v roce 2019,“ řekla ministryně. Poukázala na to, že podobný nárůst ceny v poslední době se dotkl i dalších vojenských zakázek.
Výrobce českých dronů: Nechápu, proč kupujeme izraelské rachotiny
Černochová dodala, že smlouva s Izraelem bude uzavřena pouze v případě, pokud izraelská vláda předloží akceptovatelnou nabídku, která bude obsahovat i zapojení českého obranného průmyslu minimálně ve výši 30 procent zakázky. Podmínkou je i integrace do systému NATO.
Pořízení dronů podle ministerstva vychází z koncepce výstavby české armády. Tento strategický dokument bezpilotníky identifikuje jako klíčové při provádění vzdušného průzkumu a plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně jednotek armády. Obrana uvedla, že v rámci tržních konzultací oslovila několik zemí. Heron 1 měl z posouzení vyjít jako nejlepší volba.
Armáda má nyní ve výzbroji několik menších dronů. Největší z nich je ScanEagle, který čeští vojáci několik let používali v Afghánistánu. Jeho váha je do 22 kilogramů, zvládne doletět přes 100 kilometrů a ve vzduchu vydrží přes 20 hodin. Heron 1 váží asi 1150 kilogramů a jeho maximální rychlost je asi 200 kilometrů za hodinu. Doba letu překračuje 40 hodin.