Článek
Už v době rekonstrukce Národního muzea se dočkaly Čelakovského sady oživení zhruba za 140 milionů korun. I po rekonstrukci a úpravách parku je však místo terčem vandalů. Vedení první městské části chce proto park pravidelně udržovat a hlídat pomocí nového kamerového systému.
Sady se ovšem nachází na místě, kde není příliš velký pohyb chodců. Lemují ho dvě velmi frekventované tříproudé silnice Legerova a Mezibranská.
„Bohužel stále dochází k tomu, co tady léta bylo typické. Je to místo, kde se scházejí drogově závislí, kde přespávali lidé bez domova. Proto musíme přistoupit k tomu, aby takovéto nádherné místo, které bylo zrekonstruováno za obrovské finanční prostředky, bylo hlídáno,“ komentuje situaci místostarosta Prahy 1 Richard Bureš.
Dvě nové kamery budou umístěny na obou stranách tubusu větrací šachty pražského metra, který se nachází v horní části parku. Z tohoto místa totiž kamery pokryjí více jak dvě třetiny celého parku, aniž by se musela odstraňovat zeleň. „Policie samozřejmě nemůže být stále přítomná, proto kamerový systém park pohlídá a pomůže,“ popisuje Bureš.
Dalším krokem města je potom pravidelná péče o zeleň a čistotu. „V parku je mnoho zajímavých dřevin a stromů, které nejsou zrovna typické,“ popisuje radní. Nejvzácnějším stromem v parku je neobvyklý dub táborský vysazený před dvěma lety ke stoletému výročí republiky. I ten minulý rok poničil vandal. Škody byly vyčísleny na 70 tisíc korun, nakonec však strom jako zázrakem přežil.
O zeleň se nyní každý den stará společnost Garpen Zahradnická, která zde stromy před dvěma lety také vysadila.
Čištění graffiti vyjde na 500 korun za metr čtvereční
Aby park zůstal udržován v čistotě, dohodlo se město s pražským dopravním podnikem také na odstranění graffiti z větracích šachet metra. „Tubus větrací šachty byl poslední kaňkou v rekonstruovaném parku. Jak už to bývá, když někde necháte něco špatného, tak se hned akumuluje další a další nešvar různého kreslení a ničení,“ říká Bureš.
Radní tak věří, že nápisy a graffiti už se po vyčištění nebudou v parku objevovat tak často a pokud ano, nově vzniklé graffiti dokážou pracovníci uklidit výrazně snáze. „Pokud se tam objeví jakýkoli nápis nebo čmáranice, budeme ji schopni odstranit do 24 hodin,“ dodává radní Bureš.
Na odstranění graffiti z šachty si město pozvalo firmu Miloslava Černého, který se minulý rok proslavil vyčištěním graffiti z Karlova mostu za dvě hodiny. „Nápisy odstraňujeme vroucí tlakovou vodou a párou. Pokud jsou graffiti zaschlé několik let jako tady, použijeme přípravky na bázi kyseliny mravenčí, které nám graffiti trochu nadzvednou, a pak už ho vodou lépe odstraníme,“ vysvětluje Miloslav Černý.
Celková rekonstrukce podle radního čeká i Vrchlického sady. „Projekt se nejprve musí zkoordinovat. Prosadila se tramvajová trať vedená skrze Vrchlického sady, a proto jsme už zahájili jednání. Do té doby se i tam čistí tubusy. Pravidelně park uklízíme a doufáme, že také tam kamerový systém a pravidelná péče pomůže udržet park alespoň v dosavadním stavu, než proběhne velká rekonstrukce,“ doplňuje Bureš.
Graffiti z jedné šachty v Čelakovského sadech a ze dvou šachet ve Vrchlického sadech odstraňuje firma zhruba dva týdny. „Když si to postavíme do kontextu, za jak krátkou dobu je nasprejovaný sprejerský výkon, tak odstraňování je násobně náročnější,“ říká Černý. Za vyčištění jednoho metru čtverečního zaplatil pražský dopravní podnik 500 korun.