Článek
„Nechceme, aby to byl jen pokus. Uděláme v těch následujících dnech všechno pro to, abychom oslovili co nejvíce poslanců, kteří mají shodný názor s tím naším, a je možné, že i u určitých poslanců vládních uskupení ta šance je,“ řekl na tiskové konferenci všech opozičních stran lídr STAN Vít Rakušan.
Strany vyzvaly Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra do té doby, než dojde k vyšetření kauzy Čapího hnízda. „Pouze tak lze zajistit nestranné vyšetřování,“ konstatoval předseda ODS Petr Fiala.
Podezření, která se v souvislosti s únosem Babiše juniora ve spojení s kauzou Čapí hnízdo objevila, jsou podle nich velmi vážná a ukazují na to, že Babiš mohl mařit policejní vyšetřování a zároveň mohl být i vydíratelný.
S výzvou se strany obrátily i na poslance vládních stran, aby „nadále nepodporovali člověka obviněného z dotačního podvodu a podezřelého z maření vyšetřování na pozici předsedy vlády“, píše se v prohlášení.
Podporu a oněch potřebných devět hlasů by mohla opozice najít u některých poslanců z řad ČSSD, kteří se již dříve k sestavení vlády s ANO nestavěli zcela kladně.
Klíčový bude postoj poslanců ČSSD a KSČM
Na hlasování o důvěře Babišově vládě v červenci nebyl přítomen například bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. Výhrady pro vstup do vlády tehdy vyjádřili i poslanci Lubomír Zaorálek, Ondřej Veselý, Alena Gajdůšková, Roman Sklenák nebo místopředseda strany Roman Onderka.
Šéf soc. dem., ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček řekl, že situace je vážná. „O té situaci budeme a musíme jednat, jsem s panem premiérem v kontaktu, zítra proběhne koaliční jednání. Budeme požadovat jasnější a konkrétnější odpovědi,“ uvedl Hamáček.
Stejně tak by se hlasy na shození vlády mohly najít u komunistů. Ti si chtějí vyslechnout premiérovo vysvětlení osobně. „Celou věc považujeme za velmi závažnou, pokud je taková, jak byla médii podána,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Poté se komunisté rozhodnou, jestli stojí za to, aby i nadále tolerovali vládu.
Ke svolání schůze o vyslovení nedůvěry vládě je podle jednacího řádu Sněmovny třeba nejméně 50 podpisů poslanců. Šest opozičních stran disponuje 92 podpisy, které chtějí nasbírat do čtvrtka, a schůze by se mohla konat příští týden.