Článek
Z šetření dále nepřekvapivě vyplynulo, že větší podporu má návrh mezi stoupenci stran vládní koalice. Podporuje ji však i 39 procent voličů ANO a 34 procent příznivců hnutí SPD, jejichž představitelé ji kategoricky odmítají a prezentují ji jako ohrožení demokracie.
„Z našich výsledků se zdá, že mají zastánci korespondenční volby v dolní komoře Parlamentu ČR v míře podpory ze strany občanů navrch. Ukázalo se, že i u voličů opozičních stran je nezanedbatelná část pro zavedení korespondenční volby Čechů v zahraničí,“ uvedl k výsledkům autor výzkumu Jan Burianec z agentury STEM/MARK.
Obecně jsou korespondenční volbě více nakloněni mladší lidé, lidé s vyšším vzděláním a obyvatelé větších měst.
Poslanci jednali 12 hodin, skoro celou dobu mluvil Okamura
Výrazně větší míru společenské kontroverze ukázaly otázky na možné zavedení korespondenční volby i v rámci ČR, případně přes internet.
Souhlas s možností hlasovat v ČR korespondenčně deklarovalo 40 procent lidí, zatímco opačný názor zastává 44 procent dotázaných. Možnost volit přes internet by podpořilo 44 procent lidí, proti by bylo 47 procent respondentů.
„Korespondenční volba v ČR či přes internet ještě více rozděluje sociodemografické skupiny z hlediska věku či vzdělání. Myslím, že Češi vnímají třeba elektronické volby až jako poslední možný krok, když se povede právě korespondenční volba ze zahraničí a nebudou tedy vznikat pochybnosti,“ doplnil Burianec.
Bleskový průzkum proběhl od 12. do 16. ledna a zapojilo se do něj 513 respondentů.