Článek
„U lymeské borreliózy je to nejvíc za 10 let, čísla infikovaných klíšťovou encefalitidou se tomuto nevítanému rekordu těsně blíží,“ informoval v úterý na síti X SZÚ s apelem, aby lidé nezanedbávali ochranu před klíšťaty.
Chraňmě se před klíšťaty! Hlášené případy leden-červenec: 1 938 lymeská borrelióza, 362 klíšťová encefalitida. U l.borreliózy je to nejvíc za 10 let, čísla infikovaných k.encefalitidou se tomuto nevítanému rekordu těsně blíží. Návod jak se chránit zde: https://t.co/2CQapu8gDd
— Státní zdravotní ústav (@szupraha) August 6, 2024
Třetinu případů nemocí od klíšťat podle odborníků lékaři odhalí ještě na podzim. Loni za celý rok bylo 3270 nakažených borreliózou a 509 encefalitidou. Podle průzkumu českých vědců je více klíšťat v městských parcích než v lesích, borreliózu přenáší každé čtvrté.
Borrelióza i encefalitida mohou způsobit trvalé následky, jako například obrnu nebo poruchy paměti či spánku.
SZÚ v návodu apeluje na to, aby se lidé neprodleně po návratu z přírody či vycházky do míst, kde by se na ně mohlo klíště přichytit, důsledně zkontrolovali. Nejčastější místa přisátí klíšťat jsou v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží či za ušima. V případě nálezu je nutné klíště co nejdříve odstranit a následně ranku vydezinfikovat.
Pokud po kousnutím klíštětem na pokožce zůstane v době tří týdnů od přisátí zvětšující se zarudlá skvrna, jež veprostřed většinou bledne, je nutné vyhledat lékaře. Projev může být navíc doprovázen zvýšenou teplotou, únavou či dalšími příznaky chřipky.