Článek
"Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství," řekla serveru vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
Stát nikdy oficiálně nepotvrdil, že výkupné zaplatil. Týdeník Respekt nejprve informoval o částce asi 145 miliónů korun, prezident Miloš Zeman pak mluvil o 150 miliónech. Později ale uvedl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje. [celá zpráva]
O podezření ze zpronevěry části peněz hovořil v březnu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Zdroj Neovlivní.cz z bezpečnostní komunity pak uvedl, že existují dvě verze. Podle jedné se stát rozhodl vyplatit osm miliónů dolarů, k únoscům jich ale dorazilo jen šest. Podle druhé varianty mělo být původně vyplaceno šest miliónů dolarů, z toho se ale čtyři milióny ztratily.
Rozvědka se brání
Server upozorňuje, že kauza může mít souvislost i s aktuálními spory kvůli reorganizaci policie. Zaplacení výkupného měl administrovat Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), který spadá pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Tato rozvědka má podle Neovlivní.cz napjaté vztahy s vojenskou zpravodajskou službou, která patří pod ministra obrany Martina Stropnického (ANO).
Ředitel ÚZSI Jiří Šašek odmítl „všechny informace”, které v úterý ve vztahu k jeho úřadu a uneseným dívkám média zveřejnila.
„Záležitost jednoznačně považujeme za pokračování účelově vytvořené kampaně, která má zjevné znaky zpravodajské dezinformace s cílem zdiskreditovat vnější civilní zpravodajskou službu a celý bezpečnostní systém. Ve svých důsledcích pak tato kampaň velmi významně poškozuje bezpečnostní zájmy České republiky v mezinárodním měřítku,“ uvedl v prohlášení.
Související téma:
Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.