Článek
Historici atentát na Heydricha označují za jeden ze zlomových okamžiků českých dějin. Parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík vběhli do ulice. Gabčík se samopalem přímo před vůz, zkoušel pálit, jenže zbraň selhala. Kubiš hodil granát, sedl na připravené kolo a ujížděl pryč. Gabčíka pronásledoval Heydrichův řidič.
„Gabčík po něm střílel a trefil ho, takže se mu podařilo řidiče se zbavit,“ komentoval celou událost historik a odborník na československý odboj za druhé světové války Jiří Padevět.
Krvavá odveta
Oba parašutisté unikli, ale ne na dlouho. Nacisté je brzy vypátrali a v kostele svatých Cyrila a Metoděje. Muži v boji s gestapem zemřeli. Následovala krutá odveta za atentát na říšského protektora. Ten po pár dnech podlehl následkům zranění. Následovali kruté represe a popravy stovek lidí a vypálení obcí Lidice a Ležáky.
Rekonstrukce atentátu se uskutečnila sice na minutu přesně, ale místo museli organizátoři posunout. Původní zatáčka v Libni už neexistuje kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky, proto se sobotní atentát uskutečnil v zatáčce u tramvajové zastávky U Kříže v Zenklově ulici.
Události spojené s atentátem a s obdobím Heydrichiády připomínaly i další akce poblíž radnice Prahy 8. Připravené tady byly prohlídky vojenského tábora československé jednotky britského letectva RAF a scénky ze života v Protektorátu. Součástí budou i historická vozidla a model stíhačky Spitfire.