Článek
„Je to unikátní program, který se zaměřuje na záchranu životů. Jednali jsme o tom, jak o něm rozšířit informaci na Slovensku, aby zachráněných slovenských životů bylo víc,“ řekla po jednání Čaputová novinářům. Podle ní by o programu měli vědět lékaři na Slovensku, aby o této možnosti informovali, ale i pacienti samotní. „Hovořili jsme i o problematice dárcovství orgánů,“ řekla Čaputová. Všichni čtyři Slováci, kteří transplantaci v Motole prodělali, se cítí dobře, dodala.
„Výsledky programu transplantace plic pro slovenské pacienty jsou velmi dobré. Jsou ale značné rezervy v počtu indikovaných pacientů k transplantaci ze Slovenska a rovněž v počtu dárců a darovaných plic ze Slovenska,“ uvedl Lischke.
V letošním roce bylo v Motole provedeno už 61 transplantací plic, z toho pět u slovenských pacientů. Celkem bylo Slováků, kteří se od roku 2018 tohoto programu účastnili, 25. Stejně tolik bylo slovenských dárců plic: vyrovnaní bilance je nutnou podmínkou poskytování této metody pro slovenské pacienty.
Motolská nemocnice je jediné pracoviště v ČR, které transplantace plic provádí; první taková operace byla provedena v roce 1997.