Článek
Novinky o tom informoval ředitel stanice v Makově Libor Šejna. Upozornil, že čáp byl v pasti chycený za nohu, kterou mu past téměř amputovala. Veterináři po mnoha vyšetřeních vyloučili šanci na její záchranu a došli k závěru, že je potřeba odumřelou část nohy odstranit. Chybějící část končetiny měla nahradit protéza: „Po dohodě jsme se rozhodli pro výrobu náhradní nohy, protože k podobným úrazům u ptáků dochází často a náš čáp tak mohl být i průkopníkem nového způsobu léčby,“ popisoval snahu o záchranu Šejna.
Stanice využila bezplatnou nabídku firmy Protetika Medika na výrobu protézy na míru. „Po desítkách hodin modelování a neustálého vylepšování protézy se nakonec musel udělat nový otisk pahýlu nohy, protože od úrazu došlo k zeslabení. Tak se začalo nanovo,“ vysvětlil Šejna.
Zmínil, že snaha o záchranu čapího života byla neutuchající, ale vyčerpávající. Naděje i síly slábly. „Čáp ty desítky kontrol a dnes už asi patnáct set kilometrů v autě nějak zvládal, já méně. Chytal mě vztek, jaké trápení bude čáp kvůli lidské bezohlednosti do smrti mít,“ posteskl si ředitel stanice.
Záchranáři museli protézu stále kontrolovat a druhá noha čápa trpěla nadměrným zatížením. Odměna za úsilí nepřicházela. Nakonec by byl pro čápa život utrpením.
„Moc rád bych vám napsal lepší zprávu, ale nemám ji. Dnes jsme museli léčení čápa v Kralupech ukončit. Pahýl nohy se zanítil, odumřel a další léčba by dobrý výsledek pro čápa již nepřinesla. Věřte nám, že to bylo pro nás všechny velmi těžké rozhodnutí. A kdyby někdo nenalíčil železa na vydru, do kterých se čáp chytil, nikdy k tomu nemuselo dojít,“ napsal přátelům stanice poslední zprávu o čápovi Šejna.
Nabádá všechny, kteří narazí v přírodě na čelisťovou past, aby to hlásili policistům. Ti případ v Radomyšli šetřili, ale důkazy proti konkrétní osobě nenašli.