Článek
„Budeme sledovat, kteří candátí samci svou snůšku úspěšně vysedí a které budou napadeny predátorem. Hnízda budeme kontrolovat několikrát týdně,“ řekl Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu Akademie věd České republiky.
Candát obecný se podle něj vyznačuje vyvinutou rodičovskou péčí, kdy po výtěru samec hlídá vytřené hnízdo s jikrami. V tuto dobu odhodí vrozenou plachost a je schopen bránit hnízdo i proti vetřelcům větším, než je on sám. Pro velké sumce tak představuje snadnou kořist.
„Pozře-li sumec candáta, je ke zkáze odsouzena i celá snůška jiker, která se pak stane kořistí ostatních ryb,“ uvedl Kubečka s tím, že candátí hnízda se položila na čtyřech různých místech lipenské přehrady a jsou rozmístěna kilometry od sebe.
Vymřeli candáti na Lipně? Vědci mají na zjištění týden
Z vědců detektivové
Největší přehradní nádrž v Jihočeském kraji byla přitom ještě v posledních dvou dekádách 20. století rybářským rájem pro lov candátů. Každý pátý candát ulovený v České republice pocházel právě odtud. Situace se ale rapidně zhoršila kolem roku 2005, kdy úlovky klesly zhruba na desetinu dřívějšího množství, a populace candáta téměř vymizela.
Z vědců se stali detektivové a začali pátrat po příčinách candátí krize. „Rozebrat příčinné souvislosti pod hladinou lipenského jezera nebyl vůbec snadný úkol. V úvahu přicházely faktory jako například klimatická změna, nedostatečné rozmnožování či parazité a nemoci. Analýzy nám tehdy ukázaly na klesající koncentraci živin ve vodě a na to, že candáti v ní mají málo potravy, “ dodal Kubečka.
Candátí populaci pomohlo vyhlášení chráněných rybích oblastí a zákaz lovu na nástražní rybku menší než 20 centimetrů, která vešla v platnost v roce 2009. „Díky tomu se po několika letech objevily náznaky zotavení populace. V letech 2016 a 2017 se ochranná opatření zmírnila na minimální délku nástražní rybky na patnáct centimetrů. Candátů i rybího plůdku, který je hlavní potravou candáta, přibývalo,“ řekl Jiří Marek, jednatel Jihočeského rybářského svazu.
Úmrtnost silných ročníků
Jenže zotavení populace vystřídal opět zvrat a candáti začali opět ubývat. „Zaznamenali jsme zvýšenou úmrtnost u silných ročníků ve věku tří až šesti let. To bylo velmi překvapivé, protože šlo o ryby ve výborné kondici a dobře zásobené potravou. A tak jsme loni zahájili nové pátrání po příčinách úbytků. A to nám ukázalo právě na sumce velké,“ uvedl Kubečka.
Průzkum podle něj potvrdil, že jejich populace v posledních letech v lipenské nádrži narůstá. Rekreační rybáři dokonce ulovili více sumců než candátů. „Zjistili jsme, že candáti tady představují přes deset procent potravy sumců,“ řekl.
Candáti se rozmnožují na přelomu dubna a května a v tomto období se jejich umělá hnízda několikrát týdně vyloví a zkontrolují. Kromě toho chtějí vědci také zpřesnit počty sumců v lipenské nádrži, nynější odhady mluví o pěti tisících kusech.