Článek
Ve čtvrtek večer představil snímek Dům bez východu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
„Ovlivnilo mě to hodně tvrdě,“ přiznal Novinkám ještě před premiérou šestatřicetiletý dokumentarista. „Člověk si uvědomí, že nemůžeme rozlišovat na my a oni. Taková situace se totiž rychle může stát komukoliv, kdo se dostane do bytové nouze,“ dodává.
Člověk si uvědomí, že nemůžeme rozlišovat na my a oni. Taková situace se totiž rychle může stát komukoliv, kdo se dostane do bytové nouze.
Lidé žijící v nájemních bytech v Kuncovce podle tvůrců chtěli teplou vodu, elektřinu a férové jednání, od majitele se ale dočkali šikany a vyhrožování. Policie ani město jim podle filmařů nepomohly, a tak se nájemníci kvůli boji za svá práva spojili s aktivisty a právníky.
Mnohaměsíční konflikt v brněnských Židenicích i se soudní dohrou zaznamenal Tomáš Hlaváček jako angažovaný pozorovatel. „Když jsem poprvé vkročil do toho domu, tvrdě jsem narazil na propast mezi teoretickým rozuměním a reálným prožitkem extrémní chudoby a nerovnosti, které úděl obyvatel vrhají do žité bezvýchodnosti,“ popisuje režisér.
Existenční ohrožení
Podle něj se domáhání vlastních práv rovná existenčnímu ohrožení sebe a rodiny. „Na Kuncovce jsem poznal, že být chudý znamená stát se komoditou zneužívání, kterou nikdo nechce slyšet, neboť chudoba je už sama o sobě proviněním. Nešlo otočit hlavu a dělat, že tento svět neexistuje,“ uvedl Tomáš Hlaváček v synopsi k filmu.
Na snímku pracoval s covidovou pauzou sedm let, na místě bydlel přes půl roku. „Vytvořili jsme systém infiltrace, nechali jsme ubytovat romského aktivistu, který vystupoval jako člověk v nouzi, spolu s ním jsem tam žil. Nejdřív jsem tam chodil inkognito, natáčeli jsme, ale velmi rychle to prasklo. Majitel se rychle dozvěděl, že nájemnicím někdo pomáhá s tím, na jaké praktiky nemají přistupovat,“ řekl o natáčení Tomáš Hlaváček.
„Na ubytovně vypínali lidem elektřinu, neustále chtěli nějaké doplatky, nefungovala teplá voda ani topení,“ zmínil nejčastější problémy.
Jak (ne)funguje pomoc
Dokumentarista sledoval i to, jak funguje pomoc sociálně a ekonomicky znevýhodněným. „Dali jsme tomu prostor několika let, abychom viděli vývoj, zda se něco napraví. Ta zpráva ale není vůbec dobrá,“ poukázal dokumentarista na systémové problémy.
Podle tvůrců dokumentu žije v podobných podmínkách zhruba sto tisíc lidí v Česku a společnost před tímto problémem zavírá oči. Kvůli tomu chce Tomáš Hlaváček rozproudit veřejnou debatu. V pátek odpoledne se při festivalu uskuteční debata v Jihlavě.
„Je to natolik důležité téma, že jsme do toho šli i přes nejrůznější potíže,“ naráží Hlaváček na to, že jim faktický majitel ubytovny, schovaný za neprůhlednou strukturou firem, vyhrožoval žalobami a podal i několik trestních oznámení. „Uvidíme, co přijde po premiéře,“ dodal Tomáš Hlaváček.