Článek
Medaili dále dostaly oštěpařka Barbora Špotáková, Helena Koenigsmarková, která přes třicet let vedla pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, a autorka učebnic češtiny pro cizince Lenka Froulíková.
Další tři Češi dostali medaili in memoriam – byli to bývalý velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bývalá velvyslankyně ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Kateřina Fialková a bývalá zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená.
Osm a oceněných osobností bylo ze zahraničí.
Ocenění Matuly je výjimečné, nebývá zvykem, že by některý diplomat tuto medaili dostal, dokud je ještě v diplomatickém sboru.
Matula na otázku Novinek, co pro něj ocenění znamená, odpověděl: „Medaili Za zásluhy o diplomacii považuji za velké profesní ocenění, kterého si velmi vážím. Zároveň ji nepovažuji jen za své osobní vyznamenání. Přijímám ji také jako výraz poděkování a uznání pro celou řadu svých kolegů, s nimiž jsem měl možnost a čest v průběhu všech těch let v diplomatických službách v zahraničí pracovat a na které jsem se jako vedoucí mohl vždy plně spolehnout.“
Bývalý velvyslanec také řekl, v čem vidí největší přínos své činnosti na Ukrajině: „Moji práci za těch téměř sedm let na Ukrajině musí hodnotit především mí nadřízení. Ze své strany bych asi z toho všeho vyzdvihl to, že se mi po celou dobu působení na Ukrajině, a to i v těch nejtěžších chvílích či obdobích, a nebylo jich málo, podařilo udržet celý ambasádní tým vysoce motivovaný, za každé situace připravený plnit všechny úkoly, které před velvyslanectvím stály – v oblasti politické, obchodně ekonomické, konzulární i dalších.