Článek
O tom, kam zamíří někdejší hradní mluvčí Markéta Řeháková, která z funkce odešla po dohodě v říjnu loňského roku, se spekulovalo opakovaně. Mluvilo se například o tom, že by mohla zaujmout post diplomatky ve východoukrajinském Dnipru, to však není na pořadu dne. S Ukrajinou však bude její další pracovní štace přesto úzce souviset.
Na post poradkyně vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného nastoupila podle informací redakce minulý týden v pondělí, což následně na dotaz Novinek potvrdila i sama Řeháková.
„Bezpečnostní politice a diplomacii se různým způsobem věnuji už od vysokoškolských studií. Tým Tomáše Kopečného propojuje české veřejné instituce, byznys a neziskové organizace mezi sebou a s ukrajinskými partnery. Chtěla bych jim pomoci zlepšit povědomí českých firem o tom, jak získat finance z mezinárodních zdrojů určených na rekonstrukci Ukrajiny. Je důležité mít všechny informace, aby byly české společnosti a instituce připraveny tyto prostředky čerpat, jakmile budou k dispozici,“ okomentovala Řeháková náplň své práce.
Markéta Řeháková jako mluvčí prezidenta končí
Jedním z jejích úkolů by mělo být pomoci českým firmám a institucím s čerpáním peněz z chystaného balíku evropských peněz pro Ukrajinu, které by měla v rámci úpravy unijního rozpočtu na roky 2024 až 2027 počátkem února schválit Evropská rada. Na pomoc Ukrajině by mělo jít 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), přičemž část z nich by měla být určena i pro byznysovou sféru.
„Motivuje mě, že se můžu podílet na projektech, které přinášejí hmatatelné výsledky a pomáhají vracet stabilitu do válkou rozvrácené země,“ doplnila. Už v polovině února by se měla vypravit na Ukrajinu s podnikatelskou delegací.
Nástup Řehákové do Černínského paláce potvrdil oficiálně i mluvčí resortu zahraničí Daniel Drake. „Mohu potvrdit, že paní Řeháková nastoupila do týmu vládního zmocněnce Tomáše Kopečného, a to jako poradkyně na dohodu o pracovní činnosti,“ uvedl.
Trojúhelník Brusel-Praha-Kyjev
Již krátce po vypuknutí války na Ukrajině, kterou rozpoutalo předloni 24. února Rusko, čeští politici začali hovořit o tom, že by české firmy mohly pomoci s rekonstrukcí značně válkou poničené a poznamenané zemi. Při svých cestách na Ukrajinu se tak snaží umetat cestičky tuzemskému byznysu. Dělal to vloni v dubnu při své cestě i prezident Petr Pavel, jehož cestu do Kyjeva a Dnipra pomáhala tehdy ještě v roli mluvčí organizovat právě Řeháková. Zájem pomáhat mají desítky až stovky firem, například v oblasti zdravotnictví, energetiky, dopravní i vodovodní infrastruktury, bydlení či vzdělávání.
„Aby na Ukrajině firmy uspěly, potřebujeme jim zajišťovat kvalitní informační servis o připravovaných projektech a finančních nástrojích, které mohou při působení na ukrajinském trhu využívat. Současně jim chceme pomoci otevírat dveře ke spolupráci s ukrajinskými partnery na konkrétních zakázkách. Čím více je rekonstrukce Ukrajiny aktuální, roste i počet příležitostí, a proto potřebujeme, aby byla podpora pro české firmy intenzivnější. Postupné rozšíření mého týmu má této podpoře přispět,“ vysvětlil Novinkám vládní zmocněnec Tomáš Kopečný.
Jednání s Řehákovou podle zdrojů redakce probíhalo řadu týdnů. Kopečný si ji prý vybral na základě „dobrých zkušeností z dřívější spolupráce“ a spojení mu dle jeho slov dává smysl.
„V týmu potřebuji někoho, kdo má analytické schopnosti, dokáže zpracovávat větší množství informací a má zkušenosti s fungováním bezpečnostní a zahraniční politiky. Markétu Řehákovou znám už z doby, kdy působila jako novinářka v Hospodářských novinách a psala právě o bezpečnostní politice. Později se jako analytička věnovala informační bezpečnosti ve společnosti Semantic Visions. V týmu prezidenta Pavla získala povědomí o fungování politiky zevnitř. Jsem rád, že se podařilo najít formu, jak můžeme spolupracovat, umožní nám to pro český byznys na Ukrajině dělat víc,“ vysvětlil Kopečný.