Hlavní obsah

Bylo to takové poklidné nedělní ráno. Pak zazvonil telefon, vzpomíná na tsunami český velvyslanec

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Před dvaceti lety působil jako velvyslanec v Thajsku, dnes Jiří Šitler zastupuje Českou republiku v sousedním Rakousku. Před kamerou Novinek v otevřeném rozhovoru vyprávěl, jak ve své pozici prožíval ničivé tsunami, které tehdy usmrtilo osm Čechů. Sdělil také, s čím se musel poprat i s jakými lidskými osudy se setkal.

Jiří Šitler k tsunami v ThajskuVideo: Marek Tereba, Novinky

Článek

Do Thajského království se Jiří Šitler dostal jako velvyslanec v roce 2001. O tři roky později, v prosinci 2004, zemi zasáhla přírodní katastrofa v podobě obří vlny tsunami a její dopady jej pak provázely až do konce jeho mandátu v roce 2006, jak prozradil v rozhovoru.

20 let od ničivého tsunami v IndonésiiVideo: Novinky

On sám byl v době pohromy ve stovky kilometrů vzdáleném Bangkoku a první, kdo ho na dění upozornil, byl jeho přítel z dětství. „V poklidném nedělním ránu mi zazvonil telefon a tam se mi ozval můj přítel, který trávil v Thajsku se svou rodinou dovolenou. Poměrně vzrušeným hlasem mi vyprávěl o tom, že je na lodi a ta se zmítá na moři někde mezi ostrovy Phi Phi a Phuketem a že je zvláštní to, co se děje,“ vyprávěl.

Telefon nepřestával zvonit

„Mně bylo divné, že takového chlapa znejistí pár vln na moři, ale vypadalo to velmi vážně, a tak jsem řekl, že zkusím zavolat na příslušná místa. Velmi rychle jsme dostali informaci, že se právě přiřítila vlna tsunami k thajským břehům. Okamžitě jsem mu to volal zpátky, ale ta situace se ještě zhoršila. Oni si vyrazili s přáteli na výlet lodí a jeho devítiletou dceru se kvůli tomu, jak se loď zmítala ve vlnách, velmi silně posekal lodní šroub. Nakonec se jim podařilo dojet na ostrov Phuket a ji dali dohromady,“ řekl Šitler.

Desetiletá dívenka zachránila při tsunami 100 lidí. Učili jsme se o tom v zeměpise, řekla skromně

Lifestyle

Ne každý příběh ale skončil dobře. Tsunami si vyžádalo zhruba 230 tisíc lidských životů. Zahynulo také osm Čechů. „My jsme byli zaplaveni příslušným množstvím telefonátů i od jejich příbuzných z České republiky, kteří netušili, zda jsou jejich blízcí v té zasažené oblasti. My jsme tedy velmi naléhavě vyzývali všechny naše občany v Thajsku, ať kontaktují své rodiny,“ vzpomínal.

Nějakým způsobem tato katastrofa postihla zhruba dvě stovky Čechů. „My jsme si s kolegy tehdy rozdělili na ambasádě úkoly. Někteří se starali o mrtvé, tedy o záležitosti spojené s převozem těl, jiný kolega měl na starost zraněné, další všechny ty, kteří v Thajsku uvízli bez dokumentů,“ připomněl okamžiky po katastrofické události.

Foto: Rungroj Yongrit/EPA, Profimedia.cz

Záběr ze světoznámého ostrova Phi Phi krátce po katastrofě

Jiří Šitler se ze své pozice v první fázi věnoval prý hlavně identifikaci mrtvých. „U některých se to podařilo během prvních dnů, u některých to trvalo dlouhé měsíce, protože do toho střediska, vytvořeného thajskými úřady ve spolupráci s Interpolem na ostrově Phuket, jednotlivé země vysílaly své odborníky. I my jsme tam měli dva kriminalistické experty na identifikaci. Ta těla se nacházela postupně a postupně se také identifikovala. Většinou to bylo podle zubů, protože otisky prstů už většinou po několika dnech nebyly možné,“ vyprávěl v rozhovoru.

„Co mi utkvělo v paměti, byl ‚sladký‘ pach těch rozkládajících těl, který jsem do té doby neznal. Někdy mám pocit, že ho cítím ještě dneska,“ sdělil v rozhovoru pro Novinky. Celé povídání si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

TSUNAMI 26. 12. 2004

V prosinci přesně před 20 lety došlo v Indickém oceánu k silnému zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo 30 kilometrů pod mořským dnem u severního cípu indonéského ostrova Sumatra. Zemětřesení vyvolalo vlnu tsunami, jež si vyžádala na 230 000 obětí včetně turistů, kteří v oblasti trávili sváteční období.

Při příležitosti tohoto výročí jsme se letos vypravili do IndonésieThajska, zemí těžce zasažených touto událostí, abychom vám mohli ještě jednou přiblížit chvíle, které před 20 lety otřásly světem. Zastavili jsme se i v africké Keni, abychom mohli názorně ukázat, že nešlo pouze o lokální, ale skutečně celosvětovou událost.

Posbírali jsme i několik rozhovorů a připomeneme sérii ikonických příběhů, které před dvaceti roky obletěly svět. To vše si budete moci přečíst na stránkách Novinek během letošního prosince pro připomenutí zatím největší přírodní katastrofy 21. století.

Pokud byste si měli z naší série vybrat jen jeden další článek a cestujete, přečtěte si, jak můžete poznat příchod tsunami a jak máte v takový moment postupovat. Věříme, že to nebudete nikdy potřebovat, ale jde o něco, co by měl znát každý člověk, který sem tam vycestuje do světa.

Týdny čekal na záchranu na odlehlé pláži. Chlapce v portugalském dresu se po tsunami ujal Ronaldo

Svět
Související témata:

Výběr článků

Načítám