Článek
Podle ní se jednalo o náročný zásah pro všechny složky integrovaného záchranného systému. Kvůli špatnému počasí navíc nemohl startovat vrtulník z Prahy. „Pro naše piloty to nebylo snadné. Museli hledat místo na přistání v centru města, co nejblíž události. Byla noc a zrovna napadl čerstvý sníh,“ pokračuje.
Z Líní jim cesta trvala 35 minut. Během letu dostávala posádka aktualizované informace. „Z dispečinku nám upřesňovali počty pacientů. Podle toho jsme se na zásah před přistáním připravili,“ říká doktorka.
S kolegou záchranářem si převzala do péče pacienty ve středním věku. „Muž měl popáleniny na zhruba čtyřiceti procentech těla, žena pak na asi pětadvaceti,“ upřesňuje Piskačová.
Šlo o boj s časem. Posádka se snažila pacienty co nejrychleji dostat do pražské nemocnice na Vinohradech, kde je specializované popáleninové centrum. „Měli velké bolesti, podali jsme jim tišicí léky, kyslíkovou terapii, tekutiny a zajistili tepelný komfort,“ říká.
Mluvčí letecké záchranky v Líních Jolana Číhová doplňuje, že oba zraněné transportovali najednou. „To je výhoda našich armádních vrtulníků Sokol W-3A,“ vysvětluje.
Piskačová uvádí, že pacienti zvládli dvacetiminutový let dobře a zůstali při vědomí. „S kolegou jsme neustále kontrolovali jejich zdravotní stav, protože se zvláště v takových případech může rychle měnit,“ dodává. Tým následně předal dvojici lékařům z vinohradské nemocnice. „Naše práce tak skončila a vrátili jsme se na základnu,“ uzavírá doktorka.