Článek
Demonstranti v blízkosti Sněmovny skandovali „Vydejte Babiše” a pískali. Měli české vlajky a transparenty s portrétem expremiéra a nápisy „Babiš zadržen” či „Sorry jako”.
FOTO: V Praze se opět demonstrovalo. Tentokrát za vydání Babiše
Na několik minut zablokovali také Nerudovu ulici. A snažili se dostat i dále do Sněmovní ulice, tam je ale nepustili policisté. Účastníci demonstrace se tak vrátili na Malostranské náměstí.
Případ Čapí hnízdo pokračuje již třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát.
Státní zastupitelství požádalo o vydání Babiše k trestnímu stíhání
Kauza se týká údajného dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku.
Kromě předsedy hnutí ANO je ale také v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.
Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.
Výbor se ale kromě Čapího hnízda bude zabývat v úterý i žádostí o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze Opencard.