Článek
Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se nejméně dva případy týkaly společností spojených s holdingem Agrofert.
Komise se koncem loňského roku zabývala několika podněty, které podle Zdechovského dostala po únorové misi skupiny europoslanců v Česku. Po zevrubném přezkoumání dotací spojených s ovocnými sady dospěla k závěru, že některé velké podniky inkasovaly dotace v řádech desítek milionů eur (stovek milionů korun), které byly určené pro malé a střední firmy.
Další problematické schéma se podle EK týkalo příspěvků na pojištění úrody a hospodářských zvířat, jež opět získaly velké firmy místo malých či středních podniků.
České úřady měly vydávat velké firmy za malé podniky
„Hodnocení komise odhalilo, že tato podpora byla již v minulosti přidělena příjemcům, kteří byli českými úřady chybně označeni za malé a střední podniky, ačkoli šlo ve skutečnosti o velké firmy,” uvedla komise.
Stomilionovou dotaci budeme chtít po Agrofertu vrátit, řekl Havlíček
Jména dotčených firem unijní exekutiva nezveřejnila. Podle Zdechovského se však nejméně ve dvou případech jedná o firmy spojené s Agrofertem.
„Mám potvrzeno, že šetření komise se nejméně ve dvou případech týká firem okolo Agrofertu. EK požádám, aby na některém z příštích jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu sdělila podrobnosti ke zjištěným nesrovnalostem a časový harmonogram, v jakém bude již několikátou kauzu Agrofertu řešit,” sdělil europoslanec.
Agrofert v hledáčku
Agrofertem se dlouhodobě zabývají auditoři EK kvůli vazbám premiéra Andreje Babiše (ANO) na jeho podnik. Babiš sice vložil holding do svěřenských fondů, podle zjištění auditorů EK na něj má stále vliv a je proto ve střetu zájmů.
Komise by měla v průběhu ledna do Česka poslat definitivní verzi auditu, na jehož základě patrně neproplatí firmám kolem Agrofertu dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů. Česko by tak mohlo vracet do unijního rozpočtu až kolem 450 milionů korun. Premiér tvrzení o svém střetu zájmů dlouhodobě odmítá.