Článek
Zápis o vytvoření českého rekordu potvrdil Luboš Rafaj z agentury Dobrý den.
„Hvězdárna a planetárium Brno a umělecké seskupení VISUALOVE jsou tvůrci kolekce pěti fotorealistických nafukovacích modelů vesmírných těles o průměru deset metrů. Rekordní kolekce, která vzniká od roku 2019, byla do České databanky rekordů zaevidována v parku na Kraví hoře v Brně u příležitosti konání letošního Festivalu planet,“ uvedl Rafaj.
Terralóna a Temnalóna jsou denním a nočním modelem planety Země. Podklady pro model Lunalónu vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje Měsíc z jeho oběžné dráhy s rozlišením sto metrů. Potisk Marsmelounu představuje nejlepší mapu Marsu, jejímž základem bylo 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů. Heliosféra je modelem Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra.
Hlavním cílem projektu, který podporuje také město Brno a Jihomoravský kraj, je snaha Hvězdárny a planetária Brno inspirovat desetitisíce návštěvníků festivalu k zájmu o vědu a techniku.
Krátce po předání certifikátu vytvořili návštěvníci Festivalu planet unikátní portrét. Na vyzvání rozsvítili mobilní telefony a po celé Kraví hoře – rozprostřeni mezi pěti obřími modely – pózovali pro fotografy, kteří vyšplhali na věž kostela svatého Augustina. Na snímku od Pavla Gabzdyla, autora projektu Neuvěřitelné Brno, lze při pečlivém pohledu napočítat více než dva a půl tisíce kosmoplavců.
„I když jsme to tak původně nezamýšleli, Festival planet je akcí, která dokáže pro astronomii nadchnout prakticky celé město Brno,“komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
„Jde o organizačně a finančně nejsložitější akci, kterou pořádáme. Ale také o akci, která má obrovský dopad. A to daleko za hranicemi města Brna. Ocenění, které nás samozřejmě velmi těší, ale dlouho nevydrží, jelikož už na příští rok chystá Hvězdárna a planetárium Brno šestý obří model. Jsme totiž Hvězdárna a planetárium Brno, milujeme vesmír a jsme moc rádi, že vesmír milují i Brňáci,“ dodal Dušek.