Článek
Plazma se podává v době, kdy ještě pacient nemá vlastní protilátky. Transfuze plazmy tak může pomoci zvýšit schopnost organismu bojovat s virem. Nemocnice dárce plazmy předem na protilátky netestuje, ale odebírá plazmu přímo, až následně je otestována a využita buď jako rekonvalescentní, nebo běžná plazma, v každém případě vždy pomáhá a dárci tak nemusí na oddělení dvakrát.
Vyléčení politici darují krevní plazmu, nemocnicím dochází
Při první jarní vlně nebyla poptávka po plazmě velká, proto ji nemocnice začala odebírat až v říjnu. „Nemocnost byla na jaře významně menší obecně v celé republice, zvláště pak počty pacientů na jižní Moravě byly řádově nižší než v Praze, tudíž i dostupnost možných dárců byla limitována. Hlavně však nebyla klinická poptávka, což je pro nás klíčové,“ vysvětlila primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová.
ON-LINE: Už víc než třetina testovaných je pozitivní, ve vážném stavu je tisíc lidí
Rekonvalescentní plazmu lze získat z běžného odběru plné krve dalším zpracováním nebo efektivnějším přístrojovým odběrem, tzv. plazmaferézou. „Plazma, kterou vyrábíme ve FN Brno, splňuje ty nejvyšší možné požadavky na kvalitu a bezpečnost. Povinně testované infekce u dárců krve vyšetřujeme na úrovni nukleových kyselin a vyrobenou plazmu ošetřujeme metodou redukce patogenů, čímž se riziko přenosu infekce na příjemce významně snižuje,“ doplnila Lejdarová.
Krevní plazma vyléčených pomáhá proti koronaviru. Kdo ji může darovat
Lidé po prodělané nemoci, kteří se rozhodnou pomoc dalším pacientům, se mohou objednávat na telefonních číslech 800 900 097 a 532 233 607 v případě odběru v Brně, nebo 800 700 061 pro odběr na detašovaném pracovišti v Třebíči. Linky fungují během všedních dnů od 6:30 do 14 hodin.