Článek
David Cameron si v rámci kontaktní kampaně společně s předsedou Mirkem Topolánkem a lídrem kandidátky ODS ve volbách do Evropského parlamentu Janem Zahradilem v sobotu prošel centrum Prahy z Malostranského náměstí přes Karlův most až na Staroměstské náměstí.
Dlouhodobá spolupráce ODS s britskými konzertativci by měla přinést své ovoce. „Nabízíme lidem řešení související s finanční krizí. Naše kampaň rozhodně není negativní a agresivní,“ uvedl předseda strany Mirek Topolánek, který se neobává ani útoků ze strany odpůrců.
„Naše kampaně jsou bez velkých pódií. Chceme udržovat co nejbližší kontakt s občany. Do dnešního dne jsem projel na sto padesát míst po celé republice a nikde po mně nikdo žádná vejce neházel,“ řekl.
I sám David Cameron doufá, že předvolební kampaň ODS proběhne v klidu a dovede stranu do Evropského parlamentu. „Přijel jsem hlavně pomoci s předvolební kampaní a promluvit si o tom, jak to v Evropském parlamentu funguje. Naše vize je, abychom utvořili prosperující Evropu, obchodující Evropu a otevřenou Evropu celému světu,“ naznačil plány dvaačtyřicetiletý britský politik.
Britští konzervativci Camerona kritizují
Řada vlivných konzervativců kritizovala evropskou politiku šéfa britských konzervativců Davida Camerona, především jeho záměr odejít z největšího pravicového klubu v Evropském parlamentu a vytvořit vlastní frakci s českou ODS a polskou stranou Právo a spravedlnost (PiS).
Konzervativní osobnosti, jako jsou bývalí evropští komisaři Leon Brittan a Chris Patten, v sobotu 30. května v listu The Guardian zpochybňovali také nejasné Cameronovy záměry ohledně lisabonské smlouvy.
Cameron hodlá po eurovolbách odejít z klubu Evropské lidové strany (EPP), který sdružuje všechny vlivné pravicové strany v Evropě, a spolu s ODS, PiS a zatím neoznámenými dalšími stranami vytvořit vlastní, více euroskeptický klub.
Cameron chce vytvořit euroskeptickou stranu
Podle deníku The Guardian kritika ze strany prominentních konzervativců odráží názory nejvyšších diplomatů, kteří v soukromí tvrdí, že Cameronovy záměry jsou bláznivé.
"Nechápu rigidní odhodlání k nemohoucnosti. Nechápu, proč jsou české a polské strany vhodnější, než německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nebo proč si myslí, že cesta k vlivu leží tímto směrem," řekl bývalý britský velvyslanec při EU John Kerr.
Bývalý evropský komisař pro zahraniční vztahy Chris Patten označil záměr za nerozumný. "Omezí vliv konzervativců v Evropském parlamentu," řekl Patten.
The Guardian napsal, že Cameron jde do nadcházejících eurovoleb s nejvíce euroskeptickým programem, jaký měl kdy vedoucí politik v Británii od roku 1973.