Hlavní obsah

Možnosti voleb z karantény: Drive-in hlasování i zvláštní okrsky

Novinky, Klára Beranová
Praha

Lidé, kteří budou v době krajských a senátních voleb v karanténě, budou moci zřejmě volit z auta, ve speciálních volebních okrscích nebo u výjezdních komisí. Ve středu se na tom shodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci parlamentních stran. Sněmovna by měla tyto tři návrhy projednat 19. srpna, a to ve stavu legislativní nouze.

TK ministra vnitra Jana HamáčkaVideo: Novinky

Článek

Jednou z variant je drive-in hlasování, kdy budou lidé volit z motorového vozidla u speciálních stanovišť. Ta by měla být ve všech okresech, tedy na 78 místech. Budou na ně dohlížet tři vojáci a zapisovatel.

Pokud by ale neměl volič například auto, přijede zřejmě na jeho vyžádání speciální volební komise. „Ta dorazí na místo bydliště a za použití všech ochranných prostředků bude moci následně člověk odvolit do speciální urny,“ přiblížil šéf resortu vnitra.

Poslední možností jsou zvláštní volební okrsky. Ty by se zřídily například v domovech pro seniory nebo zařízeních s pečovatelskou službou, kde jsou všichni klienti v karanténě.

500 korun navíc pro členy komisí

Hamáček původně navrhoval ještě takzvané proxy voting. V takovém případě by proběhlo hlasování prostřednictvím zástupce, jenž by za člověka v karanténě volbu provedl. S takovou možností ale nesouhlasila opozice.

Tyto tři možnosti voleb z karantény by měla projednat Sněmovna 19. srpna, a to ve stavu legislativní nouze. Senát by se k tomu měl vyjádřit vzápětí. Díky tomu by měly tyto alternativy projít legislativním procesem do konce srpna.

Tématem schůze bylo také navýšení příspěvku pro členy volebních komisí. „Shodli jsme se, že zvýšíme příspěvek pro členy volebních komisí o 500 korun, tedy na 2300. Odměníme i ty, kteří budou pracovat ve speciálních volebních komisích,“ sdělil ministr.

Do Bejrútu speciální tým

Ten se krátce vyjádřil také k úterní explozi v Bejrútu, kam Česká republika pošle ve středu odpoledne záchranný tým.

„Libanon je země, která není schopná tuto situaci zvládnout sama. Přes noc tak probíhala intenzivní komunikace s libanonskou stranou o tom, co by mohla Česká republika nabídnout,” sdělil Hamáček.

Výběr článků

Načítám