Článek
Letos ministerstvo zemědělství vlastníkům lesů vyčlenilo 2,5 miliardy korun na obnovu pozemků zasažených kůrovcem a prodloužilo lhůtu na zalesnění až na pět let.
„Co je důležité, že jsme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí hlavně otevřeli rozsah těch stromů, které tam mohou být,” dodal Toman.
Most z kůrovcového dřeva a betonu? Ostravští odborníci věří, že je to možné
Podle něj je třeba zkoušet, které druhy stromů se budou nejlépe vyrovnávat se změnou klimatu.
Druhově pestré a bohatě strukturované lesy podle expertů více odolávají suchu i kůrovci. Na změnu složení druhů dřeva by se měl dle expertů připravit i dřevozpracující průmysl, protože vzroste mimo jiné podíl listnatých stromů.
Experti varují: Kůrovec může v Česku do dvou let zničit až polovinu smrků
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že expertní tým mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit. „Tehdejší ministerstvo zemědělství však nepodniklo adekvátní opatření,” napsal Ovčáček, který původně psal o ministerstvu životního prostředí, což ale později opravil. Dodal, že ke zhoršení situace přispěla také činnost zelených aktivistů bránících zásahům proti kůrovci.
V roce 2015 byl ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministrem zemědělství Marian Jurečka za koaliční KDU-ČSL a ministrem životního prostředí Richard Brabec za koaliční hnutí ANO.
Expertní tým se zabýval problematikou boje proti suchu a problematikou kůrovce. Mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit. Tehdejší ministerstvo zemědělství však nepodniklo adekvátní opatření.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 29, 2020
Dalším tématem, kterým se poradní tým prezidenta zabýval, byly například projekty pro zadržování vody krajině včetně budování vodárenských nádrží. „Obě ministerstva postupují v drtivé většině případů naprosto propojeně,” uvedl Brabec.
Ministerstvo životního prostředí podle něj registruje zvýšený zájem o dotace na opatření pro zadržení vody v krajině i od zemědělců, kteří jsou ochotní vzdát se části produkční plochy, aby mohl vzniknout třeba rybník nebo mokřad.
Nové přehrady mají zadržet, co naprší
Enormní zájem je podle Tomana i o dotace na budování závlah či zádržných nádrží, které jsou pro závlahy zdrojem vody.
Rezervy vidí Brabec například v možnosti využití odpadních vod, které nejsou příliš znečištěné. Takzvané šedé vody, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel, praček, by se mohly využívat například ke splachování.