Článek
Šeich jel podle policie v protisměru, dechová zkoušla prokázala přítomnost alkoholu v jeho těle, poslanec navíc odmítl krevní test na přítomnost omamných látek. A za to vše by mu v součtu hrozilo 13 trestných bodů.
Podle Policie ČR tak nasbíral 13 bodů, o jeden překročil hranici 12 bodů a přijde o řidičský průkaz. [celá zpráva]
Body se nesčítají, tvrdí úředníci
Pracovníci ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu v Brně však potvrdili, že zákon sčítání bodů za jednotlivá provinění nezná. "V tomto se podstatně lišíme od bodového systému v Německu. Tam může přijít motorista o řidičák po získání 18 bodů, přičemž šoférovi se sčítají všechny prohřešky, jichž se dopustí," řekl pracovník z dopravního výzkumu Jaroslav Heinrich.
Pokud pojede v ČR řidič opilý, nepřipoutaný a bude u toho telefonovat, nepřičte se mu sedm bodů za alkohol, jeden za pásy a tři za mobil, ale jen sedm bodů, řekla Marcela Žižková z ministerstva dopravy. Podle odborníků je v tomto současný český bodový systém měkčí než německý a některé další v Evropě.
Na druhou stranu v ČR neexistuje možnost vědomého odepsání bodů placenou návštěvou u státem akreditovaného psychologa či absolvováním speciálního dodatečného řidičského kurzu. Tato praxe je například v Německu velmi obvyklá. Pokud takový systém neexistuje, může nastat situace jako ve Francii, kde nyní je těsně před odebráním řidičského průkazu téměř pětina řidičů, většinou profesionálních.
Nevýhody bodového systému, zavedeného v ČR letos v červenci, již pocítilo na vlastní kůži asi 180 000 z celkem šesti milionů řidičů registrovaných v Česku. Za pět měsíců dostalo 74 řidičů 12 trestných bodů, čímž přišlo o řidičský průkaz. Nejvíce bodů si připsali Jihomoravané, obyvatelé Moravskoslezského kraje a Prahy. Naopak nejméně jich mají na kontě lidé z Pardubického kraje.