Článek
Hranice dvanácti bodů, kdy přicházejí o řidičský průkaz, dosáhlo 3156 z nich. Vybodovaní řidiči měli na svém řidičském průkazu nejčastěji rok vydání 2006. Tedy úplní začátečníci. Bylo jich 140.
V údajích o vybodovaných řidičích jsou na špici shodně mladíci ve věku 20 a 23 let. V obou skupinách jich přišlo o řidičák po 169. V těsném závěsu je následují jedna- a dvaadvacetiletí.
Téměř sto tisíc polepšených
Od 1. července 2007, kdy uplynul rok od zavedení bodového systému a začaly se body i odepisovat, celkový počet bodovaných řidičů nadále stoupá. Podle statistiky se rozrostl jen v září o dalších 8778 šoférů.
V červenci 2007 si čtyři body odečetlo prvních 23 609 šoférů, kteří bodovaný přestupek spáchali hned v prvním měsíci účinnosti novely silničního zákona. V srpnu to bylo dalších 31 290, v září 32 658.
Nejvíc se mazalo v Praze, Moravskoslezském, Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji. Tyto kraje jsou však také na špici v počtu bodovaných.
Dopravní předpisy dodržují spíše ženy než muži. Ti tvoří 84 procent bodovaných šoférů, zatímco ženy jsou zastoupeny jen šestnácti procenty.
Pro začátečníky řidičák na dva roky
Expertní skupina pod vedením poslanců ODS Davida Šeicha a Evy Dundáčkové navrhla, aby některé přestupky nebyly trestány ztrátou bodů. Patří mezi ně například jízda bez rozsvícených světel nebo telefonování za jízdy.
Doporučují také ministerstvu dopravy, aby se snažilo omezit vysokou nehodovost začínajících řidičů. Jako jednu z možností navrhují řidičský průkaz s omezenou platností na první dva roky.
Poslanci chtějí zahrnout změny do novely zákona o pozemních komunikacích, jejíž paragrafové znění má být hotové v druhé polovině října.
Maďarsko systém zpřísňuje
Od ledna 2008 Maďarsko zpřísní bodový systém pro řidiče. O šest bodů přijde řidič za překročení rychlosti, za průjezd na červenou a za nebezpečné předjíždění. Po ztrátě 18 bodů policie odebere řidičák.