Článek
„Hlodavci poškodili také například kabeláže,“ upozornila mluvčí státního podniku Dana Zikešová a připomněla, že největší hlodavci žijící na českém území vytvořili na Lužickém potoku osm hrází. „Nejvyšší má výšku 1,7 metru,“ upřesnila mluvčí.
V minulém roce došlo k odchytu samce a mláděte, převezeni pak byli do stejné lokality jako nyní odchycený jedinec. „Jde nejspíš o samici vážící až 30 kilogramů,“ doplnila Zikešová.
Povodí Ohře provedlo mezi lety 2021 a 2022 několik takzvaných měkkých opatření. „Například jsme jejich sofistikovaně provedené hráze bořili, vkládali jsme drenáže do hrází, které pomáhaly vodě odtékat, čistili jsme vodní koryto, břehy a propustky, káceli jsme stromy a tak dále,“ připomněla mluvčí některá z nich.
Do Krkonoš se po staletích vrátili bobři
„Nakonec jsme do silničních a železničních propustků umístili zábrany a podél cest osadili elektrické ohradníky, které zabraňují pohybu nových bobrů do lokality,“ doplnila.
Státní podnik poté za účasti zástupců Krajského úřadu Ústeckého kraje, odborného dozoru, zástupců Severní energetické společnosti a Vršanské uhelné společnosti vyhledal a schválil dvě lokality pro umístění bobra evropského z Lužického potoka.