Článek
"Ministr Pavel Blažek tím plní zadání vlády, ale odpovědi, vzhledem ke střídání na ministerských postech, už půjdou k rukám nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Na jejím rozhodnutí pak bude záležet, jak s nimi naloží," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Čechová.
Blažek v dopise pokládá celkem 19 otázek. Zajímá ho například, zda je v souvislosti s případem prověřována i činnost bývalého státního zástupce Libora Grygárka nebo jiného státního zástupce v Praze. Ptá se rovněž na to, kdo rozhodl o zásahu formou, jakou se uskutečnil, a jaké byly náklady.
"Na základě jakého rozhodnutí vykonává v těchto věcech dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Ostrava?" píše se také v dopise.
Do médií unikla pracovní verze
Ministerstvo spravedlnosti původně zveřejnilo dopis s 22 otázkami, později ale uvedlo, že nedopatřením poskytlo médiím pracovní verzi dokumentu. Z konečné verze dopisu vypadly dotazy na Pavla Zemana, jaký je plán vyšetřování, zda není záměrně protahováno a proč bylo zatím provedeno jen několik výslechů a ministr financí v demisi Miroslav Kalousek byl jako svědek vyslýchán až na základě své výslovné žádosti.
Při policejní akci byla na začátku června zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství. Blažek oznámil již 19. června po zasedání vlády, že nechá adekvátnost zásahu policie přezkoumat. "Nejde o posuzování viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl v červnu Blažek.