Článek
V současnosti vzdušné síly Armády ČR disponují 24 letouny L-159 Alca, z toho osmi dvoumístnými. Rozděleny jsou do dvou letek, a to 212. taktické letky a 213. výcvikové letky.
„Zatím počítáme s provozem obou letek L-159 Alca. Pokud dojde k pořízení dvou nadzvukových letek letounů F-35, tak počet těchto letounů snížíme o jednu letku,” uvedl Táborský. „U zbylých letounů předpokládáme, že spolu s blížícím se koncem technické životnosti budou postupně nahrazovány bezpilotními prostředky,” dodal.
Letecký expert: F-35 je skvělá stíhačka, ale pro Česko zbytečně drahá
O snaze pořídit moderní F-35 nedávno rozhodla vláda. Ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) kabinet pověřil, aby s americkou vládou začala vyjednávat o nákupu 24 strojů. V současné době má armáda k dispozici jednu letku gripenů, podle vojáků i odborníků jde o nedostatečný počet.
„Ležáky” ve skladu
Letku gripenů doplňují právě podzvukové L-159. České letectvo jich v letech 2000 až 2003 převzalo 72. Většina ale zůstala zakonzervovaná v hangáru, vzdušné síly do provozu zařadily jen 28 letounů, z toho čtyři dvoumístné cvičné.
Prodat přebytečné stroje se podařilo teprve v roce 2015, kromě iráckého letectva si 21 letounů pořídila americká firma Draken International, jejíž letouny simulují protivníka při výcviku vzdušného boje.
Americké letectvo uzemnilo většinu svých F-35, omezeny jsou i lety eurofighterů
Pronájem gripenů ze Švédska české armádě skončí v roce 2027, poté může uplatnit dvouletou opci. F-35 by následně ve výzbroji měly zůstat několik desetiletí. Podle armádního doporučení, jehož vypracování si zadali politici, by letouny jiné než tzv. páté generace, jejímž jediným dostupným zástupcem jsou F-35, po roce 2040 přestaly dostačovat pro v té době očekávané úkoly.
Jedním z nich bude i úzká spolupráce s drony, které podle očekávání odborníků budou létat ve formaci s pilotovaným strojem.