Článek
Podnět k zahájení přestupkového řízení chystají soc. dem. poslanci. „Chtěli bychom, aby se tím začal zabývat náš výbor a případně podal podnět,“ řekl Právu předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).
V takovém případě by se dostal na stůl přestupkové komise městského úřadu v Berouně, kde ministr kultury bydlí a kde starostoval v době, kdy do firmy vstoupil.
Rozhodnutí o přestupku a pokutě je na úřednících. Je ovšem otázkou, jak bude úřad případně postupovat proti bývalému starostovi.
Výsledek eventuálního přestupkového řízení ale může zůstat utajen. A to proto, že tato řízení jsou neveřejná a není povinností úřadů o nich informovat.
Ministr minulý pátek poslal do Sněmovny doplnění svého majetkového přiznání za loňský rok, kde angažmá ve firmě Comoros přiznal. Podle svého přiznání v ní figuruje o roku 2009 jako společník.
Jako OSVČ skončil po vstupu do vlády
Podle zákona o střetu zájmů členové vlády nesmějí podnikat nebo provozovat samostatně výdělečnou činnost ani sedět v orgánech podnikajících firem. Pokud by se tedy Besserovo angažmá omezovalo pouze na jeho podíl ve firmě, která nevydělává, mohlo by jít o správu vlastního majetku, kterou zákon ministrům povoluje.
Ve dvou původních majetkových přiznáních Besser uvedl pouze své ukončené členství v statutárních orgánech firem Aquapark Beroun a Úpravny vod Želivka, což vyplývalo z jeho funkce starosty Berouna. Kromě toho přiznal podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná, s čímž ale – podle přiznání – skončil loni v srpnu, tedy po vstupu do vlády.
Besser uvedl také funkci předsedy správní rady Nadačního fondu MUDr. Jiřího Bessera, v němž figuruje i hokejová legenda Dominik Hašek. Má pomoci revitalizovat berounskou nemocnici, vklad činí 200 tisíc korun.