Článek
„Čínská strana naléhá na českou stranu, aby brala vážně důrazný postoj Číny, dodržovala svůj politický závazek vůči jedné Číně, ukončila vysílání chybných signálů silám usilujícím o 'nezávislost Tchaj-wanu', účinně odstranila příslušné nepříznivé dopady a podnikla praktické kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů,” uvedla ve středu ambasáda.
Čína má podle ní pevnou vůli bránit svoji národní suverenitu a územní celistvost a přijme „veškerá nezbytná opatření k rozhodnému potlačení jakýchkoliv pokusů o 'nezávislost Tchaj-wanu'.”
Vystrčil k cestě na Tchaj-wan: Ukážeme, že si držíme charakter
Senát a jednotliví politici podle ambasády povolují separatistické aktivity související s nezávislostí Tchaj-wanu, čímž porušují státní suverenitu a územní celistvost Číny či podkopávají základ vzájemných vztahů. "Čínská strana silně odsuzuje a je rozhodně proti takovému chování," uvedl mluvčí.
Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Česko je dobrý přítel
Jou Si-kchun ve středu vystoupil s projevem v Senátu. „Tchaj-wan považuje Česko za velmi dobrého, starého přítele. Hovoříme stejným jazykem, který se nazývá demokracie,” prohlásil.
„Česko se staví proti autoritářství, útlaku a váží si svobody. Staví se také proti totalitním a represivním režimům,” uvedl v Senátu s tím, že Češi nikdy nevzdali boj o svobodu.
Programem v horní i dolní komoře parlamentu zakončí Jou Si-kchun svou třídenní návštěvu Česka. Doprovázeli ho na ní i další členové tchajwanské parlamentní delegace.
Jou do České republiky přiletěl v pondělí ráno, na ruzyňském letišti ho přivítal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Právě na jeho pozvání předseda tchajwanského Legislativního dvora do Prahy přicestoval.