Článek
Tentokrát ho mandátovému a imunitnímu výboru poslal Rathův předchůdce v čele kraje, poslanec Petr Bendl (ODS). Dotkla se ho Rathova slova z minulého týdne, kdy v rámci zápalu boje o privatizaci nemocnic Bendla spolu s exministrem zdravotnictví Luďkem Rubášem obvinil z toho, že nechali „rozkrást brandýskou nemocnici“. Nyní jí prý hrozí zánik.
„Tam šly desítky miliónů k místním prominentním členům ODS. Já se mohu ptát, pane Bendle, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu 'užitečný idiot'?", hřímal od mikrofonu Rath.
Když se ho pokusila šéfka komory Miroslava Němcová (ODS) napomenout, ještě víc se rozohnil a na Němcovou se obořil: „Vy jste se shlédla v 50. letech v komunismu nebo v jiných totalitních režimech a budete tady cenzurovat, co kdo říká?“
Bendl chce potrestání
A Bendlovi už s Rathovými provokativními vystoupeními ve Sněmovně došla trpělivost.
„Tato slova pokládám za urážlivá,“ zdůvodňuje svůj návrh na disciplinární řízení. Bendl ale nenavrhuje, jak má být Rath potrestán. Bude tedy záležet na členech výboru, zda se zahájením disciplinárního řízení budou souhlasit a zda se poté spokojí případně jen s omluvou, anebo znovu Rathovi vyměří peněžitou pokutu. Ta může dosáhnout výše jednoho měsíčního platu, což v případě Ratha je 55 900 Kč hrubého.
Spekuluje se ale o tom, že poslanec ani tentokrát postihu neujde, protože už mnohým svými provokativními výroky hýbe žaludkem. Nejvíc pak koaličním poslancům. Nejspíš i proto, že členům výboru vadí fakt, že Rath stále odmítá zaplatit deset tisíc za urážku Kalouska. Považuje to za snahu koalice umlčet opoziční politiky. [celá zpráva]
„Výbor se návrhem pana Bendla bude zabývat, i když tentokrát si nejsem jist, zda to je na disciplinární řízení,“ řekl Právu jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD).
Mandátový výbor v permanenci
Sněmovní mandátový a imunitní výbor má vůbec v tomto volebním období o práci postaráno. Za pouhý rok funkčního období poslanců už měl na stole tři policejní žádosti o zbavení imunity véčkařských poslanců Stanislava Humla, Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Kromě Humla Sněmovna oba poslance k trestnímu stíhání vydala. [celá zpráva]
Třikrát už členové výboru museli rozhodovat o disciplinárním řízení, jednou o přestupku. V případě Ratha už jde o druhý případ, dalším byla véčkařská poslankyně Jana Drastichové, které poslanci vyměřili rovněž desetitisícovou pokutu za manipulaci s hlasovacími kartami svých kolegů Radka Johna a Víta Bárty. Řízení se naopak vyhnul Daniel Korte (TOP 09), kterého žádal potrestat Jiří Koskuba (ČSSD).
Toho se dotklo, když Korte při hlasování o nedůvěře Nečasově vládě své „proti návrhu“ zazpíval. Výbor nicméně přijal usnesení, kterým vyzval poslance, aby se zdrželi nevhodných projevů snižujících důstojnost Sněmovny. Zřejmě marně.
Přestupkovému řízení se loni vyhnul Vítězslav Jandák (ČSSD). Stěžoval si na něj soused, kterého prý ohrožoval jeho pes. Výbor ale případ vrátil příslušnému přestupkovému orgánu v místě bydliště Jandáka. [celá zpráva]
Další disciplinární řízení výbor povede proti Jiřímu Krátkému (ČSSD). Poslanec minulý týden ve snaze zabránit neustálému nočnímu jednání Sněmovny prohlásil, že v noci pracují jen „ku... a zloději“. [celá zpráva]