Článek
Šéf poslanců ODS Marek Benda milost uvítal. „Jedná se o výlučnou pravomoc prezidenta, ale vzhledem k tomu, co si myslím o puči policejních plukovníků před deseti lety, ji tentokrát vítám,“ připomněl Benda události z června 2013, kdy expremiér Petr Nečas (ODS) rezignoval po zásahu protimafiánského útvaru přímo na Úřadu vlády.
Ale například senátorka za ODS Hana Kordová Marvanová omilostnění Nečasové kritizuje. „Milost prezidenta má sloužit humanitárním účelům, a ne k pokrytí trestných činů vlivných veřejných činitelů a jejich spolupracovníků a kamarádů. To je zneužití institutu milosti a popření principu rovnosti před zákonem,“ tweetovala Kordová Marvanová.
Pochybnosti měl i předseda klubu lidovců Marek Výborný: „Pravomoci prezidenta bez kontrasignace obecně nerad komentuji. Ale tady bych byl velmi opatrný, nevím, zda tento případ je k udělení milosti,“ řekl Právu.
„Doufám, že prezidentem bude osoba, která už deklarovala, že bude velmi ostražitá k udílení milostí a abolic,“ dodal Výborný s narážkou na finalistu prezidentské volby Petra Pavla.
„Protekce prominentů“
Zemana za milost Nečasové silně kritizovali Piráti. „Je to evidentní protekce prominentů, která nemá v trestní justici co dělat. Bohužel je to po Balákovi už druhý případ, kdy si takto staré struktury vypomáhají. A to jsou přesně věci, které se Piráti snaží dostat z tohoto systému,“ řekl Právu šéf pirátského klubu Jakub Michálek.
Opoziční SPD za Zemanem stojí. „Je to pravomoc prezidenta a důvody považuji za relevantní,“ řekl Právu první místopředseda hnutí Radim Fiala.