Článek
„On skutečně ví o problematice drog velmi mnoho, dlouho se tím zabývá. Jeho stanoviska a názory na to, jak je potřeba jednat, to je silný názor opřený o vědomosti, znalosti a celoživotní činnost. A takový názor nemůžete vyloučit, chcete-li bojovat s takovým problémem jako drogy,“ řekl Svoboda. Podle svých slov zná Béma již od jeho profesních začátků.
Bém pro Deník N uvedl, že do politiky se kvůli pracovnímu vytížení nechystá. Zároveň uvedl, že patří mezi nejdéle sloužící odborníky na protidrogovou problematiku a je náležitě hrdý na to, jak ji s kolegy v 90. letech nastavili a že patří k nejlepším v Evropské unii.
Bém byl pražským primátorem v letech 2002 až 2010, kdy jej ve funkci vystřídal právě Svoboda. Kontroverze kolem Bémova primátorství jsou spojeny především s lobbistou Romanem Janouškem a údajným vlivem podnikatelské lobby na chod magistrátu. Do předčasných voleb v roce 2013 byl potom Bém poslancem. Následně se z politiky stáhl a vrátil se ke své původní profesi. Působí také na Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty a ve Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Komise má 18 členů a je poradním orgánem radních, kterým doporučuje jednotlivé kroky, ale nemá rozhodovací pravomoci. Předsedkyní je adiktoložka z neziskové organizace Sananim Martina Richterová-Těmínová. Členy jsou pak kromě Béma také další adiktologové jako Ivan Douda, Vojtěch Janouškovec nebo Petr Popov. Za zastupitele v ní jsou opoziční zastupitelky Kamila Matějková (Praha Sobě) a Lenka Vedralová (ANO).