Článek
"Postoj špiček pražské ODS není motivován politicky, ale především ekonomicky. Dlouholetá spolupráce s Paroubkem na pražské radnici a velmi podivné praktiky je vedou i k prosazování podobného modelu na celostátní úrovni," napadl Béma předseda strany po opakované kritice z pražské ODS.
Ta Topolánkovi vyčítá ústupky lidovcům při sestavování vlády. Právě proti premiérově prohlášení, stejně jako proti tvrzení, že jde ze strany pražské ODS pouze o kritické hlasy několika jednotlivců, se však Bém ostře ohradil. Podle informací Práva proto Bém Topolánka vyzval k omluvě.
"Mohla to být i věc autora článku, ale v tom případě by měl Topolánek zařídit omluvu," řekl jeden z členů pražské ODS, v jejíchž řadách vyvolalo prohlášení předsedy strany velký rozruch. Také z toho důvodu zasedne již dnes regionální rada pražské ODS, která tak hodlá zaujmout jasné stanovisko k současné situaci ve straně i aktuálním vyjednávání o možné podobě vlády.
Revoluce ne, kritika ano
"Očekávám, že regionální rada podpoří trojkoaliční projekt, velmi pravděpodobně bude mít výhrady k personálnímu složení vlády a slabé pozici ODS," vzkázal z dovolené v Alpách Bém s tím, že neočekává žádnou revoluci.
Topolánek popřel názor, který prezentovali někteří členové pražské ODS, že kvůli "nekomunikaci" s členskou základnou možná nezíská pro svou vládu podporu ani od všech poslanců ODS.
Členové pražské organizace ODS sice takovou otevřenou revoltu už nechystají, ale nadále kritizují vedení strany v souvislosti s aktuální snahou předsedy o sestavení vlády. "Vámi navrženou vládu musí na základě usnesení kongresu potvrdit až výkonná rada ODS, nedělejte proto neuvážené kroky," vzkázal předsedovi strany místopředseda pražské organizace Jiří Janeček.
Ten vyzval Topolánka k vysvětlení posledních kroků ve vyjednávání o vládě již před časem a v kritice pokračuje s podporou dalších členů pražské i dalších regionálních organizací ODS i nadále. Topolánek svolal výkonnou radu na čtvrtek.
"Připomeňme si, že kdyby do celostátní politiky před několika měsíci nevstoupili komunální a regionální politici z KDU-ČSL, poté, co jejich bývalý předseda Miroslav Kalousek suverénně dohodl vládu s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem za dohledu KSČM, nebyl by dnes žádný prostor k jednání o Topolánkově vládě," řekl Právu Janeček. Podle svých slov proto nechápe, proč Topolánek, který s nelibostí sleduje postoje svých regionů, odmítá dialog se svou členskou základnou.
Vadí jim Kalousek
"Post ministra financí obsazuje (Topolánek) panem Kalouskem. Právě tím stejným člověkem, který dnes mohl být již několik měsíců vicepremiérem v Paroubkově vládě. Navíc přepouští lidovcům pro regiony důležité ministerstvo pro místní rozvoj," dodal Janeček.
Takové Topolánkovy kroky podle něj "zavdávají prostor pro nejednu otázku v hlavách našich voličů a přidělávají vrásky našim regionálním politikům, kteří nepochopitelné kroky ODS musí vysvětlovat lidem v jejich regionech".
Podotkl, že tyto pochybnosti vedly některé regiony k tomu, aby tlačily vedení strany ke svolání výkonné rady ODS, kde měl Topolánek své kroky vysvětlit. "Místo toho se všichni dočkali od svého předsedy osobních útoků a rychlého podepsaní koaliční smlouvy, a to ještě před klíčovým stanoviskem zmiňované výkonné rady. Nechápu, proč tlačí stále více své spolustraníky svým jednáním do kouta a nelehké situace," dodal Janeček.