Článek
„Stejně tak se domníváme, že je nutné, aby informaci o postupu reorganizace dostala i vláda. Máme také možnost režimu utajení. A domníváme se, že je to nezbytná podmínka pro to, abychom mohli dál s důvěrou pokračovat i v této koalici," prohlásil Bělobrádek.
Křesťanští demokraté budou také žádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby svolal Bezpečnostní radu státu na dřívější termín než na červenec. Chtěli by, aby se sešla do konce června.
Premiér odložil Bezpečnostní radu státu z 22. června na 20. července. O její dřívější svolání stojí také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš. Ten v úterý podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka poslal dopis s žádostí o její svolání premiérovi i Bělobrádkovi. „Požadujeme, aby jednání proběhlo co nejdříve,” uvedl Faltýnek.
Bělobrádek ujišťoval, že KDU-ČSL nechce nic vyšetřovat ani do věci zasahovat, ale chce mít informace o dění a slyšet například názor státních zástupců. Chce podle svých slov, aby se situace odpolitizovala a řešila se ve věcné rovině.
„I když si můžu myslet, že někteří policisté i státní zástupci se chovají tak trošku jako slon v porcelánu, tak na druhou stranu ten základní dojem je, že ti policisté, kteří vykonávali důsledně, tvrdě a poctivě svoji práci, jsou jakoby z policejního sboru vytlačováni," prohlásil člen výboru pro bezpečnost Ivan Gabal (KDU-ČSL). „A to není situace, kterou bychom si přáli," dodal.
Výbor by podle něj mohl navrhnout některé kompromisy. O svolání výboru pro bezpečnost žádá odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Podle České televize ho chce informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí.