Článek
„S premiérem jsme domluveni nebyli, uctil jsem památku obětí násilí především jako předseda KDU-ČSL a křesťan," napsal Bělobrádek ČTK. Připomněl, že Sudetoněmecké krajanské sdružení i jeho představitel Bernd Posselt již dříve učinili gesto a vzdali se majetkových nároků.
Premiér Sobotka čin ocenil, nicméně upozornil, že v souvislosti s odsunem je potřeba připomínat i roli Německa během války. „Bylo to nacistické Německo, které rozbilo demokratické Československo, a následně rozpoutalo druhou světovou válku," uvedl Sobotka.
Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Bělobrádkovu akci za výsměch obětem války. „Měl by vzdát úctu těm, kdo položili životy za naši svobodu, a ne těm, kteří nadšeně vítali Hitlera," uvedl Filip.
TOP 09: je to bohulibé
Naopak místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jemu se Bělobrádkův krok jeví jako gesto smíření a má jeho podporu. „Toto gesto od místopředsedy vlády je na místě a myslím, že bychom měli hledat cestu k vzájemné komunikaci a definitivnímu smíření," řekl. „Je bohulibé a chvályhodné, uctí-li člověk nevinné oběti. Jako křesťan pak obzvláště, jsou-li obětí naší vinou," sdělil předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.