Hlavní obsah

Během zápasu vyvěsila českou vlajku s webovkou své firmy. Lidé jí vyhrožují smrtí

6:11
6:11

Poslechněte si tento článek

Pobouřené reakce vyvolalo na nedávném tenisovém Davis Cupu v Ostravě vyvěšení fanouškovské české vlajky, v jejímž bílém poli byla uvedena adresa webové stránky firmy. Majitelka společnosti si stojí za tím, že nic neporušila, a zvažuje, že se obrátí na policii kvůli výhrůžkám smrtí, které jí chodí. Argumentuje i tím, že fanoušci často na vlajku píší názvy svých obcí. Podle odborníků ale ani jedno není správně, jelikož zákon zapovídá jakkoliv upravovat či pozměňovat státní symboly.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Vlajka České republiky

Článek

Na sociální sítích se od pátku šíří fotografie fanoušků, kteří si na ostravský tenisový turnaj Davis Cup přinesli do hlediště českou vlajku opatřenou textem „pyzamka.cz“. Jde o e-shop Aleny Kovářové, který nabízí pyžama, župany, kosmetiku a další zboží. To řadě diskutujících přišlo za hranou a vidí to jako hanobení oficiálního státního symbolu.

„Jsem přesvědčená o tom, že jsem nic neporušila. Myslím si, že pokud by to tam být nesmělo, tak by mi tu vlajku vůbec nevyrobili a řekli by mi, že se to nesmí. Na vlajkách jsou všude města, tak nevidím rozdíl v tom, jestli je tam město nebo něco jiného. Dlouho se nic neřeší a pak to jednou udělám já a je z toho humbuk,“ vyjádřila se Novinkám k věci majitelka společnosti Kovářová.

Vlna kritiky, nenávisti a urážek prý Kovářovou nepříjemně překvapila a nyní zvažuje, že se obrátí kvůli příchozím výhrůžkám na policii. „Asi budu podávat trestní oznámení, protože mi od pátku lidé píší, ať chcípnu. Mám tu plno výhružných mailů, sms, komentují mi pod mé reklamy. Myslím si, že tohle není v pořádku a určitě to není etické. Věřím tomu, že i špatná reklama je reklama, ale tohle mi už přijde za hranou. Jsem přesvědčena o tom, že jsem nic neporušila,“ přiblížila Kovářová.

Jak vypadá česká trikolóra. Nesprávné pořadí barev může odkazovat třeba na Rusko

Domácí

Vlajka je jedním ze státních symbolů, jejichž používání upravuje zákon o užívání státních symbolů České republiky. V něm mimo jiné stojí, že „na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak, kytice, smuteční závoj a nesmí být svazována do růžice“. V opačném případě se podle ústavního právníka Ondřeje Preusse může člověk dopouštět přestupku, za nějž může být uložena pokuta až 30 tisíc korun.

Může jít o přestupek

„Zákon říká, že vlajku nemůžeme zneužívat, musí být užívána důstojně a výslovně říká, že by se na ni nemělo cokoliv psát. Za určitých okolností zneužití vlajky, kdyby to bylo projevem hrubé neslušnosti nebo by s tím souviselo nějaké napadení, tak tam je možná trestněprávní sankce až odnětí svobody. To ale není tenhle případ,“ řekl Novinkám Preuss s tím, že zde by mohlo jít zřejmě maximálně o zmíněný přestupek.

Ačkoliv zákon výslovně uvádí, co je a není možné se stáními symboly dělat, v Česku je dlouhodobě tolerováno to, že si zejména sportovní fanoušci do hledišť nosí vlajku s nápisem obce či města, odkud přijeli. Ani to podle Preusse není správné, a je tedy prý nasnadě otázka, co je ještě únosné, a co už nikoliv a jak stát případně vymáhá zákon.

Předseda České vexilologické společnosti Petr Holas je toho názoru, že na vlajce nic být nemá. Využití vlajky jako reklamního poutače ale považuje „za hranou“.

„Pohybujeme se v rovině, že by tam nemělo být vůbec nic. Lidé mají stále tendence, a vlajka k tomu svádí, protože má velké bílé pole, že si tam na sportovních utkáních píšou název obce, což bývá ještě relativně tolerováno, ale v okamžiku, kdy si tam někdo napíše odkaz na webové stránky a promění státní symbol v reklamní poutač, je hodně mimo a za hranou. Státní vlajka by neměla fungovat jako transparent, na to si mají fanoušci vzít třeba prostěradlo,“ míní odborník s tím, že podle něj jde o přestupek.

Z pohledu striktního výkladu zákona je ale i jméno obce špatně, a i zde by to měl být přestupek,“ doplnil.

Největší česká vlajka váží 25 kilogramů, balit ji museli v tělocvičně

Domácí

Další oslovený vexilolog Petr Sokol je smířlivější, ale i on je názoru, že na vlajkách by žádný nápis být neměl. Stejně tak ale dodal, že se mu nelíbí jakýsi dvojí metr, kdy je ve společnosti vpisování názvů měst a obcí, ale současně je kritizován někdo jiný za jiný nápis.

„Na vlajky žádný nápis nepatří. Vlajka má vypadat tak, jak ji stát schválil. Osobně bych tam nechtěl vidět nápisy obcí ani nic jiného. Mně to připadá na stejné úrovni a nelíbí se mi to, ale myslím, že buďto by se nemělo tolerovat nic, nebo pak už je to v zásadě jedno. Z mého pohledu nápis jako nápis. Myslím si, že dopad případné reklamy na daviscupovém zápase asi nebude velký, nikdo si tam nebude chodit kupovat pyžámka. Spíše v tom vidím nějakou identifikaci toho člověka, ale mně se obecně nelíbí nápisy žádné,“ uvedl Sokol.

Já ten tenis sponzoruji

Vlajku s nápisem Kovářová dle svých slov využila jen v pátek. Poté, co jí začaly chodit výhružky a zprávy, ji v sobotu již do hlediště nepřinesla, doplnila s tím, že jí to nestálo za to, aby jí někdo vyhrožoval smrtí.

Nejrůznější sportovní utkání jako fanoušek Kovářová navštěvuje dlouhé roky. Zároveň dodala, že dlouhodobě sponzoruje český tenis, konkrétní tenisty a dříve pak posílala peníze i na házenou či fotbal.

„Mám bannery na mantinelech. Myslím, že tohle jsem si nezasloužila. Já ten tenis sponzoruju, se všema se znám a přijde mi za hranou, když člověk, který vráží statisíce do sponzoringu, aby mu tu vyhrožovali, že užil někde svou reklamu, když ji stejně všude pořád má,“ povzdychla si žena.

Slovenské ministerstvo objasňuje: Používat můžete všechny verze hymny, my jsme jen doporučili

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám