Článek
„Na základě jednoho nálezu jsme hloupí, nerozumíme tomu, jsme zaprodaní, jsme zkorumpovaní, provládní, bolševičtí a já nevím, jaké nálepky ještě dostaneme,“ pozastavil se Baxa nad osočováním, jemuž členové ÚS kvůli verdiktu čelí.
Ústavní soud se přitom dlouhodobě těší vysoké důvěře veřejnosti, která je výrazně vyšší než u střídajících se kabinetů či parlamentních komor.
„Ta zloba je tam neuvěřitelná,“ dodal šéf ÚS s tím, že zpochybňování institucí považuje za nebezpečné. Připomněl v této souvislosti, že za 40 let své soudcovské kariéry nikdy nedostal tolik „urážlivých, nenávistných a výhrůžných projevů“, byť soudil násilníky, zloděje, lupiče i vrahy.
Schillerová: Odnáším si z Ústavního soudu pocit velkého zklamání
Rétoriku o tom, že důchodci byli rozhodnutím koaliční většiny okradeni a Ústavní soud to svým verdiktem posvětil, pronášejí ve veřejném prostoru zástupci opozice a jejich výroky se šíří například po sociálních sítích či řetězových e-mailech. Poslankyně ANO Berenika Peštová například odůvodnění rozsudku přirovnala k proslovu komunistického prokurátora Josefa Urválka. Za příspěvek na sociálních sítích se pak omluvila.
Opoziční poslanci přitom po vynesení rozsudku uvedli, že jej respektují, i když s ním nesouhlasí.
ÚS v lednu zamítl návrh poslanců hnutí ANO, kteří napadli nižší valorizaci penzí. Tu prosadila vládní koalice ve stavu legislativní nouze kvůli podle ní neúnosným rozpočtovým dopadům. Důchody tak loni v polovině roku stouply méně, než penzisté očekávali. S návrhem na zrušení novely upravující valorizační schéma se na Ústavní soud obrátilo 71 poslanců hnutí ANO.
Průměrný důchod měl podle standardního mechanismu růst kvůli vysoké inflaci o 1770 korun, místo toho to bylo jen 760 korun.