Článek
„Ministerstvo práce a sociálních věcí nás požádalo o pomoc, protože v současné době jsou úřady práce přetížené tím, že si tam lidé chodí pro finanční podporu od státu. Když umožníme zakládání účtů přímo v asistenčních centrech, mohlo by to úřadům ulevit,“ popisuje mluvčí ČBA Radek Šalša.
Úřady práce uprchlíci žádají o jednorázovou dávku mimořádné pomoci, která u dospělých činí 2490 korun, což je existenční minimum. U dětí se pohybuje od 1970 do 2770 korun podle věku.
Kromě toho mohou uprchlíci žádat ještě o humanitární dávku ve výši 5000 korun, kterou lze čerpat opakovaně. V hotovosti ji ale dostanou jen jednou, pak už jedině převodem.

Na možnost založení účtu zdarma uprchlíky upozorňují pracovníci v asistenčním centru.
Kromě Prahy mobilní přepážky vznikly ještě v Ostravě. Bankovní stany mají postupně přibývat po celém Česku, podle zájmu jednotlivých asistenčních center.
„Měla by následovat další krajská města. My čekáme na výzvy konkrétních asistenčních center, protože z organizačních důvodů je důležité se jim přizpůsobit,“ vysvětluje Radek Šalša. „Snažíme se reagovat rychle, tyto přepážky v Praze jsme zvládli otevřít za méně než týden,“ podotýká.

K novému účtu uprchlíci získají buď klasickou, nebo virtuální platební kartu.
Založit si účet bez poplatku si ukrajinští uprchlíci mohou i na pobočkách těch bank, které na mobilních přepážkách k dispozici nebudou.
„Problémem není ani jazyková bariéra, dnes už banky většinou počítají, že musí na místě mít tlumočníka, alespoň ve větších městech,“ uvádí Šalša.