Článek
Ve svém vyjádření se ministryně zejména podivuje na tím, že ji Babiš označuje za „šílenou Marksovou“, která „za všechno může“ a vyzývá ho ke schválení strategických opatření, která prý dosud odmítal.
„Z Čapího hnízda poprvé v realitě,“ odkázala Marksová na luxusní rekreační sídlo, které spadá pod Babišův Agrofert.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Jak asi já mohu za situaci, která se tady posledních 20 let postupně vytvářela?“ ohradila se ministryně. Podle ní za vývoj sociálně vyloučených padá vina na obce, které ve spolupráci s realitními kancelářemi sestěhovaly Romy, kteří se svoji nízkou kvalifikací ztratili možnost výdělku, do poloprázdných sídlišť a tím vytvářely ghetta.
Výrok Andreje Babiše o táboře v Letech u Písku |
---|
„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ měl podle serveru Aktuálně ve čtvrtek říci ministr. Pod jednou z dalších fotografií je pak vyjádření, že za všechno může „šílená Marksová, ať si to vyřeší”. |
Chyba je podle Marksové na straně pravicových vlád, protože se s vyloučenými Romy nepracovalo, ale vytvořily se podmínky pro obchod s chudobou.
Dětem chybí náplň dne, plísní obec ministryně
„Na rozdíl od A. Babiše nepotřebuji předvolební kampaň ke zjištění, co lidé potřebují a jak žijí,“ uvedla s tím, že sociálně vyloučené lokality, ústavy pro postižené, děti a seniory navštěvovala už předtím, než se stala ministryní.
„Konkrétně ve Varnsdorfu jsme byli s kolegy Chovancem a Dienstbierem před více než dvěma lety. Zaujalo mě především obrovské množství dětí všeho věku, které tam bezprizorně pobíhaly. A naprosto mě ohromilo, že obec v té době pro ně nedělala vůbec nic,“ zdůraznila Marksová.
Podle ní obec pochybila například tím, že pro děti nezařídila prostory, kde by mohly smysluplně trávit volný čas a doučovat se do školy, ačkoli na to stát poskytuje dotace.
„Já se totiž nebavila jen s ‚bílou‘ stranou ulice, ale i s tou druhou, s romskými dětmi, které by takové zařízení uvítaly,“ napsala Marksová.
Upracovaly se romské děti k smrti?
Podle serveru Aktuálně se Babiš bavil i s dětmi. Zajímat se měl o to, proč nejsou po ránu ve škole (byl první školní den - pozn. red.). Děti mu prý odvětily, že už tam byly, na což měl Babiš reagovat slovy: „Jen jestli nekecáte“.
„No, každý člověk žijící v reálném světě ví, že první školní den leckde nefunguje družina a děti jdou v devět domů,“ reagovala Marksová.
Do Babiše si rýpla také kvůli tomu, že prý nechápe nutnost posílení úřadů práce o 300 pracovníků, kteří by na sociálně vyloučené lokality dohlíželi.
„Stěžejním zákonem, který postupně umožní zredukovat sociálně vyloučené lokality a definitivně skončit byznys s chudobou, je zákon o sociálním bydlení. Očekávám, že náhle osvícený ministr financí bude první, kdo ho radostně podpoří,“ uvedla Marksová.
Na závěr vyzvala Babiše, ať si zajede do „cikánského pracovního tábora v Letech“ a k hromadnému hrobu dětí v přilehlých Mirovicích.
„Od každého jednoho - a je tam kolem 100 jmen - je tam datum narození i úmrtí. Že by se upracovaly k smrti?“ uzavřela Marksová.
Tábor v Letech u Písku |
---|
Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako takzvaný kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina povražděna. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů. |
zdroj: ČTK |