Článek
Pokutu úřady udělily už v roce 2011. Část z 54miliónové dotace šla totiž podle dvou auditů do Čapího hnízda neoprávněně.
Server citoval z kontrolní zprávy, podle které si farma v rozporu s pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat milióny předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Při čerpání dotací se ale musí postupovat přesně obráceně. Žadatel musí nejdříve dokázat, že za faktury dodavatelům zaplatil. Náklady se potom žadateli proplácí zpětně.
„Takto provedená platba je v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotace i s pravidly ROP, a proto je auditorským týmem považována za nezpůsobilý výdaj,” citoval Neovlivni.cz z auditní zprávy k dotaci.
I druhá kontrola z roku 2013 potvrdila, že 15 miliónů z celkové dotace nebylo vyplaceno oprávněně. Úřady proto farmě udělily pokutu ve výši 3,6 miliónu korun. Po započtení penále přesáhla sankce podle serveru částku šest milionů korun.
Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát
Paradoxem je, že společnost nakonec místo šesti miliónů zaplatila pouze 37 tisíc a odpovídající penále.
Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy totiž Čapímu hnízdu prominul 99 procent z pokuty. Mimochodem se jedná o ten samý výbor, který Čapímu hnízdu dotaci v roce 2009 přidělil.
Babiš přitom už dříve jakékoliv pochybení ohledně stavby Čapího hnízda odmítal. „Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát,“ řekl Novinkám v lednu Babiš.
„Nejsme si vědomi žádného pochybení, vše proběhlo zcela v souladu se zákonem a dotačními pravidly. Projekt byl navíc už několikrát úřady kontrolován,“ konstatoval již v listopadu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Ministra financí ve středu Novinkám řekl, že o pokutě nic neví.
Farmu řeší evropský úřad i česká policie
Projekt už začal vyšetřovat i Evropský úřad pro boj proti podvodům. Chce prověřit, za jakých okolností farma dotaci získala.
Související témata
Případem se na základě anonymního trestního oznámení zabývá i česká policie, která prověřuje, zda nedošlo ke spáchání dotačního podvodu. Ten měl podle anonymního oznamovatele spočívat především v zakrytí skutečného vlastníka areálu. Vlastnictví Čapího hnízda přiznal Babiš veřejně až v roce 2014.