Článek
Při hlasování o důvěře stačí jen prostá většina přítomných, nikoli pověstná „stojednička“, která je třeba pro vyslovení nedůvěry.
Babišovci mají 78 z celkových 200 poslanců. Pokud by ze Sněmovny odešlo 45 poslanců z jiných stran, mohlo by být proti vládě už jen 77 zákonodárců.
„Mohla by se opakovat podobná situace jako v roce 1998, kdy vláda Miloše Zemana získala důvěru na základě 73 hlasů tím, že poslanci ODS odešli ze sálu,“ řekl Právu odborník na ústavní právo Jan Wintr.
K takové situaci by v nové Sněmovně mohlo teoreticky dojít třeba při odchodu poslanců z ODS (25 křesel) a SPD (22 mandátů) nebo ODS a Pirátů. Zrovna ODS však něco takového v úterý odmítla [celá zpráva] a už dříve se podobně vyjádřili i Piráti. Další potenciální varianty by znamenaly zapojení více stran.
Dolní komora je usnášeníschopná při účasti nejméně třetiny poslanců, tedy 67 členů. Teoreticky by tedy mohla vzniknout vláda i se souhlasem pouhých 34 poslanců.
Hnutí ANO se pokouší domluvit koalici většinovou a stabilní, ale zatím k tomu nesehnala partnera. Babišovci nemohou počítat s podporou lidovců, kteří v úterý ráno potvrdili, že nepodpoří menšinovou vládu, takže lze předpokládat, že by ji ani netolerovali svým odchodem ze sálu.
S kým do možné koalice?
Voliči rozhodli, že pokud by ANO chtělo utvořit koalici, může ji dát dohromady s ODS, nebo bude muset hledat podporu nejméně u dvou subjektů (možným koalicím jsme se věnovali zde).
Komplikací pro vyjednávání je, že některé strany spolupráci s ANO vylučují nebo mají problém s tím, že by ve vládě byli Andrej Babiš či místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, kteří byli obvinění v kauze Čapí hnízdo.