Článek
„Pan premiér vyzval pana Babiše, aby odešel z dozorčí rady. Reagujeme na to jednoduše - tato záležitost je známá tři roky. Proč pan premiér a ČSSD vytahuje toto téma nyní?“ tázal se řečnicky Faltýnek.
Babiš prý řekl premiérovi, že z dozorčí rady neodejde. „Premiér na to nereagoval. Bude to zřejmě řešit obecní úřad v místě bydliště,“ řekl Faltýnek. Babiš se tak zřejmě bude muset jako údajný pachatel přestupku zpovídat před úředníky přestupkové komise. [celá zpráva]
Munice pro opozici
Sobotka Novinkám řekl, že pokud Babiš v dozorčí radě setrvá, zbytečně tím poškodí celou koalici. „Dává munici opozici. Žádný člen vlády by neměl takovým způsobem relativizovat dodržování platných zákonů,“ míní premiér.
Sobotka si s Babišem kvůli celé záležitosti vyměnili před několika dny tři dopisy, Novinky je mají k dispozici. V prvním, který je datovaný 23. srpna, premiér Babiše vyzývá k „nápravě trvajícího protiprávního stavu.“
Odkazuje se přitom na stanovisko legislativní rady vlády, které zní, že „čenství člena vlády ČR v dozorčím orgánu německé společnosti s ručením omezeným je v rozporu se zákonem o střetu zájmů a naplňuje znaky přestupku.“
Členství v radě jsem netajil, hájí se Babiš
Babiš na to Sobotkovi odpověděl, že mu nevyhoví a že závěry bez vyčkání na stanovisko kompetentního orgánu je předčasné. Podotýká, že o jeho předsednictví v dozorčí radě SKW věděla Sněmovna i premiér osobně. „Nikdy jsem tuto skutečnost netajil, naopak jsem o ní příslušně informoval,“ píše Babiš v dopise.
Premiér mu poté vytkl, že jednotliví členové vlády složili slib, že budou mimo jiné zachovávat Ústavu a zákony ČR.