Článek
Piráti hájili svůj nominační zákon, který má zprůhlednit výběr lidí do řídících a kontrolních orgánů státních a polostátních společností. Předloha bude v úterý čelit návrhu na zamítnutí od poslanců ANO.
Michálek upozornil na to, že Babiš nejprve pirátský návrh podporoval s tím, že zavádí průhledný postup. „Andrej Babiš následně otočil a předkládá vlastní návrh, který vypouští dozorčí rady, přitom ty rozhodují o té politice,“ zdůraznil Michálek.
Následně řekl, že si připravil takový „grafík“. „Zmapovali jsme si, jakým způsobem Andrej Babiš dozoruje státní firmy. Je to propojená chobotnice,“ zdůraznil Michálek.
Graf znázorňuje, jak jsou lidé z hnutí ANO propojeni se státními firmami. Poslanec ANO Ladislav Okleštěk je například členem dozorčí rady Povodí Moravy. Poslanec Milan Feranec a někdejší šéf představenstva společnosti Agro ZZN spadající pod holding Agrofert je v současnosti předsedou dozorčí rady Českých drah.
„Andrej Babiš si hraje na protikorupčního bojovníka, a přitom přihrává posty poslancům ANO. Vyvolává to dojem, že chce ty firmy ovládnout. Nejde mu o boj proti trafikám,“ dodal Michálek.
Navrhli jsme zamítnutí v prvním čtení, protože vláda připraví návrh lepší
To hnutí ANO odmítá. „Navrhli jsme zamítnutí v prvním čtení, protože vláda připraví návrh lepší. To je jednoduchá odpověď,“ vysvětloval v úterý šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Ten by měl vycházet z návrhu, který v minulém volebním období předložil nynější předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a od pirátského návrhu se liší právě v tom, že vypouští dozorčí rady firem.
Piráti chtějí uzákonit, aby ministerstva musela vybírat kandidáty do řídících a kontrolních orgánů firem až na výjimky ve výběrových řízeních. Nominace by pak posuzoval pětičlenný vládní výbor a jeho doporučení by bylo závazné.
Pekarová připomíná trafiky pro KSČM
Návrh podporuje pravicová opozice. „Teď máme verzi, která čelí návrhu na zamítnutí. Ale my o tom chceme vést diskusi,” řekla na tiskové konferenci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Je nutné vzpomenout, že i samotná vláda, která vzniká, počítá s politickými trafikami pro KSČM,” zdůraznila.
Podobně to vidí i KDU-ČSL. „Je principiálně správné pokračovat v tom, kdy minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) zřídila vládní nominační výbor. Nerozumím odmítání ze strany hnutí ANO,“ uvedl místopředseda strany Marian Jurečka.
Zodpovědnost má mít ministr
Diskuse o nominačním zákonu by měla pokračovat i podle ODS. S hnutím ANO se občanští demokraté částečně shodují v tom, že hlavní zodpovědnost za řízení a vedení státních a polostátních firem by měl mít ministr, pod kterého spadá.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura také uvedl, že v prvním čtení pirátský návrh podpoří, ale později budou občanští demokraté zvažovat konkrétní pozměňovací návrhy.
Podle vládní předlohy mají uchazeči až na výjimky vždy projít ministerským výběrovým řízením a hodnocením před vládním výborem, jeho postavení je ale pouze poradní.
Vojtěch: Piráti šíří fámy
Proti tvrezní Pirátů se ohradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Uvedl, že Piráti šíři fámy a nepravdivé informace.
„Po zvolení poslancem jsem se okamžitě vzdal všech funkcí ve státních podnicích, kde jsem jako úředník zastupoval Ministerstvo financí, a to zadarmo. Není tedy pravda, že jsem v současné době předsedou dozorčí rady Státní tiskárny cenin, jak je uvedeno v infografice Pirátů. Měli by ji co nejdříve stáhnout,” sdělil Novinkám.