Hlavní obsah

Babiš svými představami o bezpečnosti vstoupil na hodně tenký led

6:17
6:17

Poslechněte si tento článek

Na tenký led se pustil šéf ANO Andrej Babiš, když se pasoval na vojenského odborníka a řekl, že namísto stíhaček F-35 by nakoupil systémy protivzdušné obrany Iron Dome nebo Patriot a 24 amerických strojů, které Česko pořizuje za 150 miliard korun, by přeprodal Izraeli.

Foto: Reuters

Systém protivzdušné obrany Patriot na záběrech z loňského ledna v německém Goienu

Článek

Nad jeho výroky se pozastavili nejen politici, ministerstvo obrany, ale i vojenští odborníci. Podle nich jsou protivzdušná obrana (PVO) a stíhací letectvo dvě rozdílné schopnosti a ani bez jedné z nich se žádná moderní armáda při ochraně vzdušného prostoru neobejde.

„Vámi opakované tvrzení, že jde o ‚útočné stíhačky, místo kterých bychom měli pořizovat systém Patriot a Iron Dome‘, je velmi zavádějící, neboť vojenská technika se nedělí na obrannou a útočnou,“ školil Babiše v otevřeném dopise premiér Petr Fiala (ODS).

PVO stíhačky nenahradí

Vojenský analytik Dušan Rovenský upozornil na to, že americký systém Patriot sice dokáže dobře sestřelovat letouny a rakety, ale bez stíhaček se armáda neobejde, protože plní mnohem více funkcí. „F-35 nebo jiný moderní letoun jsou víceúčelové systémy. Lze s nimi vést bojovou činnost, ničit vzdušné i pozemní cíle. Mohou provádět průzkum nebo mohou střežit vzdušný prostor. To se nedá s pozemní protivzdušnou obranou porovnávat,“ řekl Novinkám a připomněl, že stíhačky jsou důležité i v mírových dobách, když startují k letounům, které nekomunikují a jsou v podezření, že byly uneseny teroristy.

Zároveň si Rovenský nedokáže představit, že by si Česko nechalo střežit vlastní vzdušný prostor někým jiným, podobně jako to činí malé pobaltské země nebo Island, jimž hlídají nebe spojenci. „Aby desetimilionová země neměla nadzvukové letectvo, které dokáže střežit vzdušný prostor, to bychom byli v NATO unikum. I Slovensko, které má pět milionů obyvatel, obměňuje stíhací letectvo,“ podotkl Rovenský.

Aby desetimilionová země neměla nadzvukové letectvo, které dokáže střežit vzdušný prostor, to bychom byli v NATO unikum.
Dušan Rovenský, vojenský analytik

Také vojenský odborník Michal Zdobinský Novinkám řekl, že k plnohodnotné obraně je nezbytná jak protivzdušná obrana, tak stíhací letectvo. „Je nutné budovat pozemní protivzdušnou obranu, protože na Ukrajině se ukazuje, že patrioty drží ruská letadla mimo frontu. Ale je potřeba ji doplnit letectvem. To musí plnit další úkoly, které pozemní obrana nezvládne,“ uvedl Zdobinský.

Dodal, že jinou otázkou je, zda by českému letectvu nestačily gripeny, které by vyšly levněji. „Pořízení F-35 podle mého zabrzdí rozvoj dalších vyzbrojovacích programů, na které nebudou peníze,“ dodal Zdobinský.

Nejlepší obrana je patriot, tvrdí Babiš

Babiš nákup stíhaček, jejichž pořízení a provoz do roku 2069 by měl vyjít na 322 miliard korun, kritizuje dlouhodobě. „Měli bychom se pokusit tu zakázku přehodnotit a třeba ji přeprodat. Mohli by o ně mít zájem v Izraeli,“ napsal v úterý Novinkám Babiš na dotaz, zda sdílí pochybnosti o nákupu F-35, když americký prezident Donald Trump zastavil podporu zbraňových systémů dodaných Ukrajině a tím zkomplikoval jejich použití.

Babiš uvedl, že za jeho kritikou nejsou obavy vyvolané kroky Trumpovy administrativy, ale že letouny považuje za předražené. Ušetřené peníze by raději investoval do zbraní, které se osvědčily na Ukrajině. „Nejlepší ochrana pro naši zemi jsou systémy Patriot, které sestřelí, nedej bože, kdyby se to stalo, ruské rakety,“ zopakoval ve středu Babiš ve Sněmovně při svém vystoupení týkajícím se obrany země. V něm uváděl důvody, proč se ANO nezúčastní schůzky k obranyschopnosti, kterou na čtvrtek svolal premiér Fiala.

Babiš původně mluvil také o známém izraelském systému Iron Dome. Následně byl upozorněn, že raketový deštník používaný proti palestinským střelám krátkého dosahu vypalovaným z Pásma Gazy by Česku proti ruským raketám nepomohl. Svou pozornost už tak věnuje jen americkému systému Patriot.

Podle Rovenského je zarážející, že Babiš ve svém projevu na jednu stranu kritizoval armádu, že nedokáže do svých řad přilákat nové lidi, a zároveň říkal, že je potřeba nakoupit systém Patriot. „Jedna věc je nakoupit techniku, ale je zároveň potřeba mít lidi, kteří to budou obsluhovat. Pro obsluhu jednoho útvaru systému Patriot je potřeba 600 lidí, a to nepočítám další stovky pro logistické zabezpečení,“ uvedl Rovenský.

Ale i patriot je velmi drahý

Systém Patriot také patří mezi nejdražší zbraňové systémy. Polsko v roce 2018 pořídilo dvě baterie za 4,75 miliardy dolarů (110 miliard korun). A jedna samotná raketa stojí okolo čtyř milionů dolarům, tedy necelých sto milionů korun. „Rakety a munice pro stíhačky jsou mnohem levnější,“ podotkl analytik Rovenský.

Proti Babišovým tvrzením se ohradilo i ministerstvo obrany. „Protivzdušná obrana se neobejde bez stíhacího letectva, přičemž platí, že generační obměna letounů je důležitá stejně jako posílení pozemní protivzdušné obrany,“ reagoval mluvčí obrany David Šíma.

Dodal, že armáda se v posledních letech snaží modernizovat zastaralou protivzdušnou obranu. Dnes má protiletadlový pluk ve Strakonicích jen staré sovětské rakety 2K12 KUB a novější švédské raketomety RBS 70 kratšího doletu. Příští rok by armáda měla získat čtyři baterie izraelského systému Spyder za 13 miliard korun. „Plánujeme dokoupit další modernější shorady,“ podotkl mluvčí. Ty by měly být použitelné i proti balistickým raketám.

Výběr článků

Načítám