Článek
Vakcíny v dubnu České republice slíbily Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na jejich přeposlání se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii. Česko kvůli tomu dostalo méně vakcíny, než kdyby s kompromisem vyslovilo souhlas. Babiš ve čtvrtek řekl, že všechny přísliby byly splněny.
Úřad vlády v tiskové zprávě uvedl, že kromě standardních dodávek očkovacích látek na základě smluv uzavřených s výrobci prostřednictvím EU Česko dosud získalo téměř 300 000 dávek vakcín. Slovinsko a Rakousko je zapůjčily, Izrael, Srbsko a Slovensko darovaly.
O Sputnik projevilo zájem necelých 16 tisíc Slováků
Česku podle Babiše chybí doočkovat druhou dávkou více než 1,6 milionu občanů, na první dávku jich kromě lidí přihlášených u praktických lékařů čeká 151 000. „Potřebujeme doočkovat starší věkové kategorie, ti jsou hlavně u praktiků, v očkovacích místech už nejsou,” řekl premiér.
V přípravě jsou podle Babiše pilotní projekty očkování v obchodním centru na pražském Chodově nebo na vlakovém hlavním nádraží v Praze.
Szijjártó o víkendu uvedl, že v Maďarsku je vakcín dost. Tamní vláda tak může podle něj pomoci těm, kterým očkování nejde tak rychle. „Česká republika je naším sedmým nejvýznamnějším obchodním partnerem, dosahujeme obratu deset miliard eur ročně, takže rychlý rozjezd České republiky je i v zájmu Maďarska,” řekl ve čtvrtek Szijjártó.
Maďaři naočkovaní čínskou vakcínou si jezdí do Rumunska pro Pfizer
Maďarsko je jedinou zemí EU, která nakoupila vakcíny z Ruska i Číny. Preparáty ale nejsou schváleny unijní lékovou agenturou EMA.
Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 8 237 527 dávek očkovací látky. Ukončené očkování má téměř 3,28 milionu lidí.