Článek
Před volbami v roce 2013 se Babiš rozčiloval, že poslanci mají ve Sněmovně jen 40procentní účast. „Z toho většinou jsou v nějakým bufetě, teďka už bufet není, že je to v suteréně někde, nevím, já tam nechodím,“ řekl Babiš v rádiu Impuls v říjnu 2013.
„Otázka je, jestli jste viděl už někdy, jak funguje Poslanecká sněmovna, vlastně tam má člověk pocit, že vlastně je to úplně zbytečný ty jejich řeči, takže já určitě tam budu pracovat pro voliče a budu tam předkládat konkrétní návrhy zákonů,“ prohlásil tehdy Babiš.
Babiš už má ve Sněmovně víc omluvenek, než měl Sobotka coby premiér za čtyři roky
O šest let později je realita jiná. Babiš má na hlasováních ve Sněmovně účast 27 procent. A absence budou zřejmě ještě častější.
Já už sem ani chodit nebudu, reagoval Babiš na komplikace ve Sněmovně
Premiér ve středu Novinkám řekl, že už do Sněmovny nebude chodit vůbec. „Už dvě hodiny tady nepracuju, já už sem ani chodit nebudu. Je to skandál, nemůžu pracovat. Lidi, co tady sedí, taky nemohou pracovat. Nemůžu tady sedět a poslouchat ty nesmysly,“ sdělil Novinkám Babiš. Vláda je přitom podle ústavy odpovědná Poslanecké sněmovně.
Vláda se zvyšováním daní opět narazila ve Sněmovně do opoziční zdi
Premiér tak reagoval na jednání Sněmovny, na kterém se poslanci hádali kvůli daňovému balíčku. Opozice přednášela několikahodinové projevy a poslanci se k hlasování vůbec nedostali.
Babiš svoji absenci ve Sněmovně hájí s tím, že je často na cestách a snaží se dělat ekonomickou diplomacii a hájit ve světě zájmy České republiky. Rád dodává, že se „nekope do zadku“.
Chce prosadit klouzavý mandát, což znamená, že pokud se poslanec stane členem vlády, přijde o mandát ve Sněmovně.