Článek
Lidé, kteří by měli pozitivní test, by tak mohli sami na webu vyplnit formulář, do něhož by uvedli osoby, s nimiž byli v kontaktu, a mohli je tak teoreticky nakazit.
„Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,“ řekl Babiš.
Nyní hygiena kontaktuje nakažené a formou telefonického rozhovoru se snaží zjistit, s kým byl dotyčný v delším a bližším kontaktu.
Kvůli vysokým počtům nových potvrzených případů v posledních dnech však hygienici v některých regionech nestíhají. V pondělí Babiš hovořil o možné změně trasování, to by se týkalo pouze závažnějších případů. Následně ale omezení trasování odmítl.
Belgie zařadila Prahu do červené zóny, zbytek Česka oranžový
Jak bude systém fungovat a jak bude zabráněno jeho zneužití, premiér neuvedl.
Sebetrasování trochu připomíná jarní postup s rouškami, kdy vláda rozhodla o jejich povinném nošení, ale nebyla schopna je zajistit. Lidé si je proto museli vyrábět sami a často jimi zásobovali i státní instituce.
Roušky budou od čtvrtka povinné i v práci
Prozatím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že roušky budou od čtvrtka povinné ve všech vnitřních prostorech. Konkrétní podobu nařízení ministerstvo zatím nezveřejnilo.