Hlavní obsah

Babiš chce vylíčit Fialu jako neschopného. Může mu to ale paradoxně uškodit, míní experti

Nebývale osobní útok předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na premiéra Petra Fialu (ODS), kterým zpochybnil jeho duševní zdraví, nemusí být podle politologů dlouhodobě promyšlenou kampaní. Je však zjevné, že se snaží předsedu vlády ukázat jako někoho, kdo zemi už nezvládá řídit.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Premiér Petr Fiala a předseda ANO Andrej Babiš

Článek

„Nejde pravděpodobně o to, vylíčit Petra Fialu jako duševně nemocného člověka, jako spíš někoho, kdo není kompetentní a schopný řídit vládu a stát,“ zhodnotil vystoupení expremiéra Babiše na plénu Sněmovny politolog Lukáš Jelínek.

Je to podle něj nit, která se dlouhodobě táhne střety mezi současným a bývalým premiérem.

„Donedávna měl Andrej Babiš tendenci upozorňovat, že Petr Fiala není vidět, nic neřeší a nedělá, ale teď, když se snaží být Fiala hyperaktivní, tak to potřebuje Babiš pro své voliče nějak interpretovat. A nejjednodušší, co ho napadlo, je zaútočit na jeho duševní stav,“ dodal.

Babiš na úvod Sněmovny podivným způsobem pozurážel Fialu, ministři znechuceně opustili sál

Domácí

Není to poprvé. Podobná slova volil Babiš už letos v červnu, kdy v návaznosti na interpretaci výsledků eurovoleb řekl, že se Fiala „zbláznil“, a doporučil mu si „odpočinout“.

Předsedu ANO podle něj vyprovokovaly zřejmě nedávné Fialovy výroky o tom, že by se platy a mzdy v Česku mohly za další čtyři roky, pokud bude u vlády, dostat na úroveň těch německých, které jsou nyní víc než dvakrát vyšší.

„Nemyslím si, že je to něco, co by měl dlouho připravené jako politickou strategii. Spíš je to ukázka toho, že si Andrej Babiš nevidí do pusy, nic mu není svaté, a možná mu přišlo i vtipné doporučit premiérovi vyšetření,“ dodal Jelínek.

Jako za Kalouska

Přesvědčen je o tom, že se touto rétorikou snaží předseda ANO zacelit voličské jádro. „Andrej Babiš potřebuje emocemi zavalovat své voliče a utvrzovat je v tom, aby přišli k volbám. Žádné nové tímto podle mě nezíská. Na nové voliče má ale hnutí ANO jiné politiky,“ míní Jelínek.

Ani politolog Lubomír Kopeček si nemyslí, že by osobní výpad vůči Fialovi přinesl hnutí ANO další body.

„Kampaň na tom Andrej Babiš staví. Není na tom ale při pohledu do minulosti nic nového, když si vzpomenete, jak vykresloval Miroslava Kalouska a jakým způsobem si spolu ti dva ve Sněmovně vyměňovali názory,“ vzpomenul na minulá volební období.

V červenci 2018 při jednání o důvěře druhé Babišově vládě tehdejší premiér Babiš osočil tehdejšího předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska z toho, že „je zase vožralej, zloděj zlodějský“. Za podobné výroky se již expremiér musel z nařízení soudu omlouvat.

Může Spolu naopak pomoci

„Bipolarizace politiky před volbami by podle mě pomohla v tuto chvíli spíš Spolu, které v preferencích za ANO spíš zaostává. Je otázka, zda to, co teď dělá Andrej Babiš, je domyšlené, protože může mluvením o duševním zdraví premiéra sice zaujmout své voliče, ale může tím pomoci spíš koalici Spolu, ze které dělá určitým způsobem hlavního soupeře ve volbách,“ míní Kopeček.

Zároveň ale připouští i variantu, že by touto strategií mohl předseda ANO cílit na voliče Spolu, kteří jsou ve světle posledních vystoupení premiéra znepokojení a mohli by se nakonec rozhodnout ke sněmovním volbám v příštím roce nejít.

KOMENTÁŘ: Premiér Fiala k německým platům

Komentáře

Premiér v komentáři pro Novinky zopakoval, že jeho vláda systematicky investuje do oblastí, které mají vliv na růst Česka. Díky investicím do dopravní infrastruktury i školství se podle něj výdělky zlepší.

„Že je to směr, který si všichni přejeme, to ano. Ale ohraničit ho čtyřmi lety je absolutně nereálné. Já bych všem politikům doporučoval, aby říkali, že chtějí směřovat ke konvergenci. Že chtějí směřovat k podobné životní úrovni. Ale varoval bych odpovědné politiky před naprosto nereálnými sliby, ty udělají víc škody než užitku,“ řekl Novinkám bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Nesouhlasí ani se slovy premiéra, že Česko pomohou k růstu nastartovat reformy jeho vlády. „K těm skutečným reformám, které by směřovaly ke konvergenci, k těm se neodhodlala,“ poznamenal.

„Máme mít velké sny.“ Koaliční politici našlapují kolem výroku premiéra o německých platech

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám