Článek
„Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu,” sdělil v reakci Babiš s tím, že krokem žalobce se podle něj potvrdilo, že jde o politický proces.
„Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena,” doplnil. Expremiér dlouhodobě a opakovaně jakékoliv pochybení odmítá a považuje případ za „pseudokauzu” s cílem jej poškodit a dostat z politiky.
Babiš jde k soudu, rozhodl žalobce. Rozhodli noví svědci a změny výpovědí
Obžalobu v pondělí podal dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze kolem padesátimilionové eurodotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu „Farma Čapí hnízdo”. Učinit tak mohl poté, co Babiše začátkem března Poslanecké sněmovna opět vydala k trestnímu stíhání. Stalo se tak již potřetí, po říjnových volbách Babiš svým zvolením znovu získal poslaneckou imunitu a muselo být na plénu rozhodnuto o jeho vydání.
Spolu s Babišem byla obžalována také jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Žalobce jim klade za vinu dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Druhá osoba je viněna z pomoci při dotačním podvodu. V případě odsouzení jim hrozí až desetiletý trest.
Dotace pro malé a střední podniky
Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.
Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.