Článek
ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš.
V rozhovoru mimo jiné také řekl, že ve vládě odmítá být s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD). Jeho jmenování tento týden odmítl po několika měsících prezident Miloš Zeman, ČSSD kvůli jeho otálení dříve hrozila odchodem z koalice. Babiš dodal, že problémy nespočívají jen ve sporu o Šmardu. "Je to samozřejmě o vztazích v koalici, o názorech na různé věci, o rozpočtu," uvedl.
Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš |
---|
Šmarda: Kandidatury se nevzdám. Bylo by to bodnutí do zad Hamáčkovi |
Premiér kritizuje ČSSD i za to, že našla řadě straníků a zaměstnanců místa na svých ministerstvech a dalších úřadech. „Proč sociální demokracie má všude lidi z Lidového domu, proč je platí stát, proč si to neplatí sami. Máme na plno věcí rozdílné názory. Pokud to tak má být stále, tak potom to není dobrá situace pro budoucnost naši vlády,” konstatoval.
Babiš řekl, že spolupráce s Hamáčkem začala dobře a jejich komunikace byla dobrá. „Z jeho strany si myslím, že se ani nedá nic vyčítat, ale v rámci sociální demokracie samozřejmě je strašně moc různých hlasů, názorů, kritiky i na naše hnutí, na vládu. Stále tam probíhá nějaký boj o jejich pozice. Mám pocit, že se stále snaží najít argumenty, aby v té vládě nebyli. Potom oni se musí rozhodnout. Pokud nechtějí být ve vládě, tak ať to jasně řeknou,” uvedl premiér.
V úterý schůzka s prezidentem
Kvůli krizi kolem Šmardy má Babiš na úterý domluvenou schůzku s prezidentem, ještě předtím by se měl sejít s Hamáčkem. Předseda ČSSD v pátek v reakci na Babišova slova o Šmardovi uvedl, že je překvapen, že premiér změnil názor, když Šmardu na ministra prezidentovi sám navrhl. Dodal, že ČSSD trvá na dodržení ústavy a koaliční smlouvy. V pátek by mohlo situaci opětovně řešit předsednictvo sociální demokracie, které je nejdůležitějším orgánem mezi sjezdy.
ČSSD v posledních týdnech důrazně kritizuje také návrh státního rozpočtu připravený ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Favorizuje podle nich resorty vedené hnutím ANO. Sociální demokraté před závěrečným prázdninovým vyjednáváním se Schillerovou žádali přes 20 miliard korun pro svá ministerstva navíc, klíčová jednání o rozpočtu ministerstev vnitra a práce se ještě neuskutečnila.